Kadın kooperatiflerine büyük destek var

Kadın kooperatiflerine büyük destek var
6.08.2020 - 12:28

Ticaret Bakanlığı’nın faaliyet alanında bulunan kooperatif ve üst kuruluşlarının üretim ve istihdama katkısı olacak yatırım projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması, teknoloji ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunulması ve bireysel tasarrufların uygun kooperatif girişimcilik modelleri ile ekonomiye kazandırılması amacıyla Bakanlığımızca uygulamaya konulan Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında Düzce’de faaliyette bulunan S.S. Nilüfer Kadın Çevre Kültür Ve İşletme Kooperatifi ve S.S. Düzce Olimpik Anneler Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi temsilcilerinin katılımlarıyla Kadın Kooperatiflerine Vali Cevdet Atay’ın talimatları doğrultusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar tarafından Koop-Des programının detayları ve kooperatiflere sağlanacak proje hibe destekleri konularında bilgilendirmede bulunuldu.

Acar, “Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı kapsamında öncelikle ilk uygulama olarak ortaklarının çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflere finansman desteği sağlanacak. Destek miktarı, kalkınmada öncelikli yörelere yüzde 75’i, diğer bölgelere yüzde 50’si. Kalkınmada öncelikli yöre şartı aranmaksızın ortaklarının en az yüzde doksanının kadınlardan oluştuğu kadın Kooperatiflerine  yüzde 75  hibe desteği verilecek. Kooperatiflerin faaliyetlerine göre, ortaklarının yüzde 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yaşlı ve engelli bakım merkezleri ile çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakımevlerinin demirbaş eşya niteliğindeki yatırım malı alımlarına destek sağlanacak. Kooperatiflerin makine veya ekipman alımında 200 bin TL’ye, sergi ve fuar katılımlarına yönelik hizmet alımlarında 30 bin TL’ye, nitelikli personel istihdamı desteği için, yıllık bir personel için 30 bin TL hibe desteği sağlanacak” dedi.

Başvurular ise Ticaret İl Müdürlüklerine yapılacak.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız