Türkiye’de örnek sıfır atık tesisi kuruluyor

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, beraberinde Düzce Valisi Cevdet Atay ve İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya Düzcenin Hecinler bölgesinde yapımı devam eden Düzce İli Katı Atık Birliği, Kapalı Entegre katı atık, ayrıştırma, işleme ve enerji üretim fabrikasında incelemelerde bulundu.

Türkiye’de örnek sıfır atık tesisi kuruluyor
13.08.2020 - 15:51

   Düzce'nin yıllardır süregelen çöp sorunu geri dönüşüm özellikli fabrika ile çözüme kavuşuyor. Düzce İli Belediyeleri Katı Atık Birliği, Yığılca yolu Hecinler mevkiindeki mevcut katı atık depolama tesisi alanına girdisi çöp, çıktısı enerji, gübre ve kum olan tesis inşaatında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

   Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Valisi Cevdet Atay, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, fabrika inşaatını yürüten Envio Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Gencay Koyunbaşoğu’ndan çalışmalar hakkına bilgi aldılar.

 

ÖZLÜ; “SADECE ÇÖP TESİSİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA ENERJİ VE HAMMADDE FABRİKASI İNŞA EDİYORUZ”

   Düzce Belediye Başkanı Dr.Faruk Özlü; “Düzce’nin çöpü dünya standartlarında ayrıştırılacak, İlimiz sıfır atıkta Türkiye’nin sayılı illerinden biri olacak” şeklinde konuştu.

   Başkan Özlü sadece çöp tesisi değil, aynı zamanda enerji ve hammadde fabrikası inşa ediyoruz inşallah bu yıl tamamlanacak” dedi.

 

ATAY; “TÜRKİYE’DE EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR ÇALIŞMA”

   Düzce Valisi Cevdet Atay “Çok güzel bir proje. Gördüklerimden ötürü çok mutlu oldum. Çöplerin enerjiye gübreye yakıta dönüştürüldüğü, Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir çalışmayı gerçekleştirdikleri için Sayın Bakan ve Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bizlerde özel İdare ve Valilik olarak elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz” dedi.

 

100 KİŞİNİN İSTİHDAMI SAĞLANACAK

    Düzce Belediyesi ve Düzce İli Katı Atık Birliği'ne bağlı diğer belediyeler ve İl Özel İdaresi ile birlikte Sıfır Atık yaklaşımına uygun olarak kurulacak Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikasında çöpler kapalı alanda ayrıştırılarak işlenmesi planlanıyor.

   50 Milyon liralık yatırım ile yaklaşık 100 kişinin istihdam edileceği bir fabrika olarak faaliyet gösterecek bu tesiste tüm atıklar, en son teknoloji ile işlenecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız