2.El otomobil ticaretinde yeni dönem

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, 1 Eylülde başlayacak yeni dönemle ikinci el otomobilde tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek. açıklamasında bulundu.

2.El otomobil ticaretinde yeni dönem
1.09.2020 - 12:19

 

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, çıkarılan yeni düzenleme ile ikinci el otomobil ticareti ile uğraşmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zaruriyeti getirildiğini ifade ederek, 21 Eylül'de başlayacak ikinci el otomobilde yeni dönemle tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek.' şeklinde konuştu.

Erkoç, AA muhabirine, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ve ikinci el motorlu kara araçlarının ticaretini bildiren yönetmeliğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla uygulamaya konulduğunu hatırlattı.

Çıkan yönetmelik ile yetki belgesine sahip olmayanların bir senede üçten fazla taşıt alıp satamayacağına dikkat çeken Erkoç, iş yeri açma ve çalışma ruhsatında 2. el motorlu kara aracı faaliyeti olan ve meslek odasına kayıtlı işletmelerin yetki belgesi alabileceğini dile getirdi.

Erkoç, yurt genelinde 70 binin üzerinde motorlu araç satıcısı olduğunu ve ayaküstü satış yapanlar nedeniyle pek çok problemle karşılaşıldığını belirterek, geçen yıl değiştiren 8 milyon 600 bin aracın beş milyona yakının meslekle ilgisi olmayan şahıslar tarafından yapıldığını belirtti.

Sektör olarak bu yönetmeliği memnuniyetle karşıladıklarının altını çizen Erkoç, şu ifadeleri kullandı:

'Yeni düzenlemeyle ikinci el araç ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zorunluluğu getiriliyor. (Yarın) 1 Eylül'de başlayacak ikinci el otomobilde yeni dönemle tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek.'

Erkoç, konu olan yönetmelikle 2. el araç ilanını yapan şirketlerin yetki belgesi numarasına yer vermesinin ve belgede yer alan işletme ismi ya da unvanını kullanmasının zorunlu olacağına işaret ederek, 'İlanda tüketicileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer verilemeyecek, yükümlülüklere uymayanlara para cezası uygulanacak ve bunların yetki belgesi de iptal edilebilecek.' şeklinde konuştu.

İnternet siteleri ile oto pazarlarında kendilerini motorlu araç satıcısı olarak tanıtarak araç satışı gerçekleştiren şahısların vatandaşları kandırarak dolandırabildiğini ifade eden Erkoç, şu açıklamada bulundu:

'Bu işi merdiven altı yapan kişiler sigorta şirketlerinden 'pert' kayıtlı araçları hasarlı alıp tamir ederek vatandaşlara satabiliyor. Aynı şekilde kilometresi yüksek araçları kilometresini düşürerek satıyorlar. Vatandaşlarımızın aracı satın aldığı şahsı bir daha görme şansı olmuyor. Yetki belgesi olan kişilerden ve yeterliliği bulunan yerlerden araç alındığında, en ufak bir problem yaşandığı takdirde insanlar karşısında muhatap bulabilecek, aldığı aracı iade etme şansı olacak. Tüketici mağduriyetleri son bulacak, insanlar yetkili satış merkezlerine güven duyacak.'

 

'GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ'

Erkoç, yönetmelikte olan güvenli ödeme sistemiyle kandırma hadiselerinin de önleneceğini belirterek, satış esnasında paranın bankada blokeli olacağını, iki tarafında işlemi sonlandıktan sonra bu blokenin kalkacağını, böylelikle satıcının da alıcının da koruma altında olacağını dile getirdi.

Meslekle ilişkisi olmayan şahısların yaptığı satışlar nedeniyle her geçen gün artan kayıt dışılığa ve suni fiyat yükselişine işaret eden Erkoç, yeni dönemle vergi kaybının da önüne geçileceğini, ikinci el araç sektörünün kayıt altına alınacağını belirtti.

Erkoç, yönetmelikte aktarılan 2. el araçlara garanti verme zorunluluğundan da söz ederek, satılan araç 2-8 yaşında ve 160 bin kilometre altındaysa bu araçların ekspertizi yaptırıldıktan sonra üç ay beş bin kilometre garantisiyle satışı yapılacağını ve aracını satan şahısların ekspertiz yaptırmadan satışı yapamayacağını ifadelerine ekledi.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız