Düzcede bisiklet şefliği kurulmalı

Düzce Bisikletliler Platformu Başkanı Nizamettin Ulaş, Düzce Belediyesinin bisiklet yolları ile ilgili çalışmalarını olumlu bulduklarını ifade ederek, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinde kurulan bisiklet meclisi ve bisiklet şefliği duruma atıfta bulunarak “Düzce’de de bu şekilde kent konseyinde bisiklet meclisi ve belediye bünyesinde bir bisiklet şefliği kurulması gereklidir” dedi.

Düzcede bisiklet şefliği kurulmalı
9.09.2020 - 14:36

Düzce Bisikletliler Platformu Başkanı Nizamettin Ulaş, Düzce Belediyesinin bisiklet yolları ile ilgili yaptığı çalışmaları takipçisi olduklarını, 50 bin bisiklet kullanıcının olduğu Düzce’nin sözde değil özde bisiklet şehri olmak adına kent konseyi ve belediye bünyesinde temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Ulaş, Düzcenin bisiklet kenti olma yolunda ikinci etap bisiklet yolu çalışmalarına başladığını bu konuda çalışmalar yürüten Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür ederek, “İnşallah sonuna kadar devam eder ve bisiklet kenti olma yolunda aşama kaydederiz ve Düzce'de 50 bine yakın bisiklet kullanıcısı rahatça bisiklet kullanır” dedi.

 

BİSİKLET YOLLARI

“Düşündüğümüz ikinci etap Atatürk Bulvarı her iki tarafta gidiş ve geliş olarak araçlara park yasağı koyularak bisiklet yolunun belediye ve çoban kavşağına doğru bir bisiklet yolunu açılmasıdır. Belediye binasından üniversiteye doğru Endüstri meslek lisesinin önünde bulunan bisiklet yoluna bağlanmış oluruz” cümleleriyle açıklamalarını sürdüren Ulaş, “Bir diğer önemli bisiklet yolu güzergahının da Bahçeşehir ile şehir merkezi arasındaki gidiş geliş şeklinde yapılmasıdır. Senelerdir konuşulur fakat bir türlü icraata geçilmez. Bununla ilgili karayollarının teklifi vardı ama nedendir bilinmez sonradan vazgeçildi” diye konuştu.

 

BİSİKLET PARK SIKINTISI

Düzce Bisikletliler Platformu Başkanı Nizamettin Ulaş, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Pandemi dolayısıyla Avrupa'da olduğu gibi bizde de bisiklete talep artmıştır. Yalnız bisiklet yolunun olduğu kadar park yerlerinin sayısının da hızla artması lazım. Çoban kavşağı bisiklet park yeri olarak hızla hayata geçirilmesi gerekli. Özellikle köylerden gelenler işyerlerine servis ile gidenler buralarda park yeri bulamadıkları için bisikletlerini Çoban üst geçidinin üzerinde bulunan demir parmaklıklara kilitleyerek iş yerlerine gitmektedir.”

 

BİSİKLET MECLİSİ VE BİSİKLET ŞEFLİĞİ

Gerek Ankara gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyeleri çatısı altında hizmet veren kent konseylerinde bisiklet meclisi kurulduğuna dikkati çeken Ulaş, şöyle konuştu;

“Bundan bir müddet evvel Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri kent konseylerin de bisiklet meclisi kuruldu. Her ikisinin kuruluşunda da bulundum. Bununla ilgili bir dosya yapıp Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Celal Kasapoğlu’na sundum. Binicileri satıcıları tamircileri bu meclis içine alarak talimatname ve yönerge hazırladık. Bunun, içinde bulunduğumuz pandemi süreci de göz önünde bulundurularak Düzce’mizde de önemle hayata geçirilmesi lazımdır.

Düzce’de de bu şekilde kent konseyinde bisiklet meclisi ve belediye bünyesinde bir bisiklet şefliği kurulması gereklidir. İBB bunu yaptı ve başarılı çalışmalara imza attılar.”

 

DESTEKLERİ İYİ DEĞERLENDİRMEK LAZIM

Avrupa Bisiklet Federasyonunun bisiklet yolları ve park yerleri için destekleme fonları verdiğine değinerek konuşmasını sürdüren Ulaş, “Düzce'de ki bisiklet sayısı her iki büyükşehirden de fazladır bunların iyi değerlendirilmesi gerekli. Bizde de Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı buna öncülük etmektedir. İBB Avrupa Bisiklet Federasyonundan 198 kilometre Eurovelo bisiklet yolu için destek almıştır. Bunların iyi değerlendirilmesi Düzce’nin gerçek manada bisiklet kenti olması yolunda iyi bir adım olacaktır” dedi.