Mekatek takımından önemli bir başarı

Düzce Üniversitesi Mekatek takımı, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Bilişim Vadisi’nde kurulan özel parkurda sergilediği başarılı final mücadelesiyle gelecek için umut verdi.

Mekatek takımından önemli bir başarı
16.09.2020 - 14:57

 

KENDİ geliştirdikleri yazılımla yarışmada boy gösteren Mekatek takımımızı; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Topluluk Danışmanı Doç. Dr. Yusuf Altun, Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Şahin Çaylı ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Tahir Güney ziyaret ederek, teknolojinin gelişimi için gösterdikleri emeği tebrik etti.

132 takım arasında ilk 14’de girerek başarılı bir final mücadelesi gösteren Düzce Üniversitesi Mekatek takımı ile yakından ilgilenen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, takım öğrencilerimizden araç hakkında bilgiler aldı. Öğrencilerimizin aracını imzalayan Varank, etkinliğin üst düzey bir uygulamaya sahne olduğunu söyleyerek, otonom teknolojilerinin geleceğin teknolojisi olduğunu vurguladı.

Yurt içinden ve yurt dışından 132 takımın başvurduğu ve öğrenci gruplarının geliştirdiği robotaksiler; tam ölçekli şehir içi trafikte, kent içi tipik bir taksiye benzer şekilde sabit bir noktadan başlayıp, bir bitiş/duruş noktasında sonlanan şehir içi rotayı takip ettiler.

Etkinliği Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu da ziyaret etti.

Ekip liderliğini Arş.Gör. Melih Aktaş ve Arş.Gör. Ezgi Kara’nın yaptığı Düzce Üniversitesi Mekatek takımında; takım kaptanı Abdulkadir Eroğlu, Oğuzhan Yanık, Yaren Sabır, Elif Sinem Ağar, Erkut Kaşıkçı, Enes Tayip Tunçlar, Cem Karacaer, Asilcan Uslu, Batuhan Enes Başay, İzzet Efe Başak, Ali Cenik, Uğur Turan, Ali Demiralay ve Mert Er yer alıyor.