Rektör Ahilik Haftası’nı kutladı

Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar ahilik haftası nedeniyle yayınladığı mesajda “Ticaret ahlakını koruyan, sevgiyi, dürüstlüğü, hoşgörüyü, dayanışma ve yardımlaşmayı ön plana çıkartan Ahilik; iyi insan niteliklerini esas alarak Anadolu’da yaşayan ve ticaretle uğraşan Müslüman esnafın mesleki ahlaklarını korumuş ve geliştirmiştir.

Rektör Ahilik Haftası’nı kutladı
18.09.2020 - 13:14

 

Ahilik; dürüstlük, güvenilirlik, çalışkanlık, fedakarlık gibi ahlaki erdemler ile iş tutma, zanaat-meslek sahibi olma ve üretkenlik gibi maddi pratiklere dayalı niteliklere sahiptir. Ahi Evran tarafından sistematik yapısına kavuşturularak bir esnaf dayanışma teşkilâtı haline getirilen bu sistem; Anadolu’nun köylerine kadar yayılmış, bu toprakların kısa bir zaman içerisinde Türkleşip İslamlaşmasında da kilit rol oynamıştır.

Düzce Üniversitesi olarak; Ahilik Haftası’nın birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyor, esnaflarımızın, sanatkarlarımızın ve tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyoruz” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız