Öğrencilerinden Azerbaycana destek

Düzce Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu, Ermenistan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki askeri ve sivil yerleşim yerlerine saldırmasına tepki göstererek, Cedidiye Camisi meydanında düzenlediği "Seninleyiz Azerbaycan" isimli basın açıklamasıyla gerçekleştirdi.

Öğrencilerinden Azerbaycana destek
15.10.2020 - 11:02

Düzce Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Sagi Nebiyev, okuduğu basın açıklamasında, “Ermeni silahlı kuvvetlerinin provokasyonu, Ermenilerin işgalci olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdiğini bildirerek, uluslararası topluma çağrıda bulundu.

 

“ULUSLARARASI HUKUK İHLAL EDİLDİ”

Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Sagi Nebiyev tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan silahlı kuvvetleri, ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan Ordusu'nun cephe hattındaki mevzilerine büyük kalibreli silahlar, havan ve çeşitli kalibreli toplarla ateş açtı. Bu tutum, Ermeni silahlı kuvvetlerinin yoğun nüfuslu bölgelerde yaşayan sivillere ve nesnelere ateş açması, kasıtlı ve hedefe yönelik bir başka provokasyonudur. Ermeni işgal güçlerinin ateşi sonucu sivil halk ve askerler arasında kayıplar yaşanmış, birçok ev ve sivil eşya ağır hasar görmüştür. Sivillerin kasıtlı olarak hedef alınması, 1949 Cenevre Sözleşmeleri de dahil olmak üzere Uluslararası İnsan Hakları Hukuku’nun ağır bir ihlalidir.

Genel olarak, Şubat 1992'deki Hocalı soykırımı ve tüm dünyanın COVID-19 salgınıyla mücadele ettiği Temmuz 2020'deki Tovuz provokasyonu, sivilleri hedef alan Ermeni silahlı kuvvetlerinin açık örnekleridir. Şimdi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 75. oturumunun genel tartışmaları ve dünyadaki COVID-19 salgınına karşı mücadele bağlamında, Ermenistan bir kez daha uluslararası hukuka, BM Şartına ve uluslararası topluma saygısızlığını gösteriyor.”

 

“ERMENİSTAN’I ULUSLARARASI HUKUKA UYMAYA DAVET EDİYORUZ”

Ermeniler tarafından işgal edilen Azerbaycan topraklarının Azerbaycan’a bırakılması gerektiğine vurgu yapan Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Sagi Nebiyev, basın açıklamasına şöyle devam etti;

“Azerbaycan'ın Tovuz bölgesi yönünde devlet sınırında Ermeni silahlı kuvvetlerinin provokasyonu, Ermenilerin işgalci olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdi. Ayrıca Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Ermenistan'ı saldırgan bir ülke olarak nitelendirdi. Tüm bunlardan sonra, Ermenistan işgal altındaki topraklarda Cenevre Sözleşmesi ve uluslararası hukukun gereklerine aykırı olarak yasadışı yerleşimler yürütüyor.

 Lübnan ve Suriye gibi farklı ülkelerden teröristler işgal altındaki topraklarda yoğunlaşmıştır. ABD’de 2006 ve 2008 yıllarında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi Kararları; 822, 853, 874 ve 884, BM Genel Kurul Kararları; "İşgal Altındaki Azerbaycan Topraklarındaki Durum", BM, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer etkili uluslararası kuruluşlara uyumsuzluk açıkça gözükmektedir. Mevcut salgınla bağlantılı olarak alınan itirazları, uluslararası hukukun norm ve ilkelerini göz ardı eden Ermenistan'ın saldırganlık ve saldırganlığa yönelik devam eden kışkırtıcı eylemleri bölgede daha tehlikeli bir durum yaratmaktadır. Yaşam hakkı da dahil olmak üzere temel haklar, Ermenistan'ın saldırganlığı insan haklarını büyük ölçüde ihlal etti.”

Dünya toplumunu ve uluslararası kuruluşları, Ermeni devletinin saldırgan politikasını durdurması ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarını derhal özgürleştirmesi için etkilemeye ve Ermeni hükümetinin uluslararası hukuk ve normlara uymasını sağlamaya çağırıyoruz.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız