Rektör Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı

Rektör Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı
28.10.2020 - 14:02

Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar Cumhuriyet bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Milli irade, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi evrensel hak ve özgürlükleri milletimizle buluşturan, fikri hür, vicdanı hür bireyler yetiştirmeyi hedefleyen ve insana değer veren Cumhuriyetimizin 97. yaşına ulaşmasının onurunu ve gururunu yaşamaktayız.

“Milletin İstiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” sözüyle başlayan Kurtuluş Savaşımız, Lozan Antlaşması ile bağımsızlığına kavuşmuş, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilan edilmesi ile de ülkenin yönetimi ve geleceği, gerçek sahiplerine, millete emanet edilmiştir.

Türk milleti, bağımsızlığı ve hürriyeti uğruna savaş meydanlarında gösterdiği kahramanlıklar ve üstün fedakârlıkları ile kazandığı Cumhuriyeti, her türlü tehlikeye karşı korumuş, gerektiğinde de kendisini tankların ve kurşunların önüne atmaktan hiç çekinmemiştir. Dün olduğu gibi bugünde, düzenlenen alçakça girişimlere karşı kahraman Mehmetçiğimiz ve milletimiz, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında önemli mücadeleler vermiş, vatanına ve cumhuriyetine her zaman, her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Herkese eşit bir yaşam hakkı sunan, yüksek ahlaki değer ve nitelikleri içerisinde barındıran, geleceğe büyük bir umutla bakmamızı sağlayan Cumhuriyet; fikren, ilmen ve karakteri yüksek, çalışkan koruyucular ister. Cumhuriyeti koruyup gelecek nesillere aktarmak için her zamankinden daha çok çalışmamız gerektiğinin bilinciyle...

Düzce Üniversitesi olarak; bağımsızlığımızın kazanılmasında ve Cumhuriyetin ilanında canlarını hiçe sayarak mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyoruz.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız