Üni’de konferans düzenlendi

Üni’de konferans düzenlendi
10.11.2020 - 13:17

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayat geçirdiği Popüler Bilim Seminerlerinin (PBS) 20’cisinde Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yaşın Tekizoğlu, “Erkekliğin Kırılganlığı ve Saldırganlık”  başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Erkeklik ile ilgili çalışmaların yeni bir çalışma olmadığını belirterek sözlerine başlayan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yaşın Tekizoğlu, Kırılgan Erkeklik Kuramı’nda; erkekliğin kazanılmasının zor bir statü olduğunu, erkek olarak doğmanın kişiyi erkek yapmadığını, kişinin yapacağı ve elde edeceği kazanımlar sonucunda erkekliğini elde edebileceğini söyledi.

Kurama göre erkekliğin kadınlığa göre çok daha kaygan ve kırılgan olduğunu dile getiren Öğretim Üyesi, kişinin alacağı risklere göre ve elde edeceği sosyal statüye göre erkekliğinin belirleneceğini ifade etti. Sosyal rol yaklaşımında ise kadınların ve erkeklerin fiziksel yapısına göre iş bölüşümünün olduğunu katılımcılarla paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yaşın Tekizoğlu, erkekler daha zor ve daha riskli işlerde yer alırken, kadınların ise çocuk yetiştirme ve daha az riskli işlerde yer aldığı bilgisini verdi.

Geleneksel toplumlarda erkekler içerisinde de daha zor ve daha riskli işlerde çalışanların daha erkek olduğu algısıyla hareket edildiğini söyleyen Fatma Yaşın Tekizoğlu, gerçek bir erkek olmak için sosyal kazanımlara daha fazla ihtiyaç duyulduğunu, kadınlarda ise daha çok fiziksel değişikliklere bakıldığını katılımcılarla paylaştı.

Günümüzde bu anlayışın bazı kabilelerde hala devam ettiğini ve erkekliğin elde edilebilmesi için bir takım ritüellerin düzenlendiğini söyleyerek bazı görseller paylaşan Öğretim Üyesi, modern toplumlarda erkekliğe geçişi temsil eden bu tür resmi ritüellerin olmaması, erkeklik ile ilgili kaygıların modasının geçmiş olabileceğini akla getirse de aslında erkekliğin kırılgan doğasının günümüzdeki pek çok kültürde varlığını sürdürdüğüne inanıldığını ifade etti.

16 Kasım 2020’de gerçekleştirilecek olan PBS-21’de “Zeka Patlaması: İnsan Düzeyinde Zekanın Gerekliliği” başlıklı çalışmasıyla Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Felsefe Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Çağatay bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız