Hala risk altındayız

Hala risk altındayız
12.11.2020 - 14:06

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Düzce İl Başkanı Haluk Demir, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin 21’inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Haluk Demir, hem ulusal anlamda hem de yerel anlamda depremin etkileri ile etkin mücadele edilemediğini bildirdi.

Düzce’nin hala risk altında olduğunu ifade eden Haluk Demir bildirisinde şu görüşlere yer verdi: “Ülkemiz yeryüzünün önemli deprem kuşaklarından birisinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar geçirdiğimiz deprem felaketleri göstermektedir ki, depremlerin etkileri ile etkin mücadele edemiyoruz.

Bugün artık tüm dünyada kabul edildiği gibi afetlerle etkin mücadelede en önemli yöntem önceden önlem alma kültürünün kamu yönetimi anlayışına ve toplumun tüm katmanlarına yerleşmesidir. Önceden hazırlıklı olmanın en önemli göstergesi ise başta devletin kurumlarının bu konuda hazırlık olmasıdır.

1999 depreminin 21’inci yıl dönümünde bugünkü tabloya baktığımızda hasarlı binalara ilişkin hiçbir işlem yapılmadı. Özellikle orta hasarlı olarak tespit edilen binaların yasal durumu belirsizliğini koruyor. Dolayısıyla, 1999 depreminde orta hasarlı olarak tespit edilen çok katlı binalar, konut ve işyeri olarak durumlarını muhafaza ediyor.  Az hasarlı olarak tespit edilen binaların, hasarlı durumlarına bir de 20 yıllık aşınma payı eklendiğinde ne kadar sağlıklı olduğu konusunda kuşkular olması ihtimal değil midir? Az hazarlı binalar için devlet tarafından cüzi bir ödeme yapıldı ve o konut ve iş yerleri terk edilmedi.  Kısaca, 1999 depreminden kalan orta ve az hasarlı binalar olası bir depremde ciddi tehdit unsurudur.

Yine, kat artış kararlarının imar uygulamalarında yaratacağı vahim uygulama hataları hiç düşünülmemiş ve önlem alınmamıştır. Bunun yanında Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği her yıl içerisindeki birçok madde değişikliğe uğramakta. Bundan yaklaşık 2 yıl önce herkesi heyecanlandıran ve şehir planlamasına katkı sunması beklenen Otopark Yönetmeliği son iki yılda her 6 ayda bir yürürlülüğe girmesi ertelenmekte, son olarak 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlülüğe girmesi beklenmektedir. Kamu İhale Kanunu (KİK) değiştirilmedik neredeyse maddesi kalmamıştır. İlgili idarelerin şehir planlarındaki plan değişikliklerini zaten takip etmek neredeyse imkansız hale dönüşmekte, aynı ada veya parsel ile ilgili yılda belki 8-10 kez plan tadilatları olmaktadır.

Dolayısıyla deprem ve Düzce gerçeğine bu çelişkilerin ışığında bakmak gerekiyor. 12 Kasım depreminde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız