Ölümsüzlük mantarı üretilerek satışta

Düzce üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETAT) Tıbbı Mantar Üretim Merkezi’nde tamamen yerli Reıshı mantarı (ganoderma lucidum) miseli üretildi.

Ölümsüzlük mantarı üretilerek satışta
14.11.2020 - 12:03

Düzce üniversitesi’nin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında kurulan GETAT tarafından Mikoterapi (Mycoterapy: Geleneksel ve tamamlayıcı tıpta mantar uygulamaları ) kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda Kırmızı Ölümsüzlük Mantarı ya da Reishi Mantarı olarak tanınan Ganoderma lucidum miseli üretilerek satışa sunuldu.

GETAT Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya ve Öğr. Gör Selime Semra Erol tarafından yürütülen çalışmada 2018-2019 yıları arasında şehrimizden farklı lokasyonlardan toplanan G.lucidum mantarı örnekleri Düzce üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜGETAM) Tıbbi Mantar Ar-Ge Laboratuvarı’nda biyoteknolojik yöntemler (Doku Kültürü ve  Genetik Melezleme) ile ıslah edildi. Yapılan çalışmalar sonucunda tamamen yerli G.  lucidum çeşidi DÜGETAM Tıbbi Mantar Gen Bankasına eklendi. Ar-Ge çalışmaları sonucu elde edilen G. lucidum miseli Merkezimiz Ür-Ge çalışmaları kapsamında DÜGETAM Tıbbi Mantar Üretim Tesisi’nde çoğaltılarak pilot üretimi gerçekleştirildi.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, DÜGETAM Tıbbi Mantar Üretim Tesisi bünyesinde tamamen yerli izolatlardan üretilen tescile aday türlerin denemelerinin devam ettiğini ifade etti.  Ayrıca Merkezin Tıbbı Mantar Üretim Tesisi bünyesinde üretilen tamamen yerli mantar misellerinin satışının başladığını ve  üniversitemiz ihtisaslaşma faaliyetleri kapsamında anlaşmalı üreticiler için % 20 iskonto uygulanacağı bilgisini verdi.

Kırmızı Ölümsüzlük (Reishi mantarı) Mantarının Kullanım alanları

Ülkemizde Kırmızı Ölümsüzlük Mantarı ya da Reishi Mantarı, Çin’de  Ling Zhi olarak bilinen; Ganoderma lucidum  (Curtis) P. Karst., 2000 yılı aşkın bir süredir, Çin ve Japon halkları tarafından sağlıklı yaşam ve uzun ömür için kullanılan, özellikle karaciğer bozuklukları, kanser, bronşit, artrit ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak tercih edilen önemli bir tıbbi mantardır.  Ganoderma lucidum, odunsu yapıda gıda olarak doğrudan tüketilmeyen ancak; içerdiği etken maddeler nedeni ile ticari değeri yüksek bir mantar türüdür.

“Diş Macunu, Kahve ve Çay, Kozmetik Kremler Gibi Birçok Ticari Ürünün Hammaddesidir”

Günümüzde ek diyet ürünleri içinde sınıflandırılan, Reishi mantarından elde edilen ekstrakte ürünler, insanların diyetlerinin bir parçası olarak daha sağlıklı bir yaşam için sunulmaktadır.

Geniş bir kullanım alanı olan ölümsüzlük mantarı; diş macunu, kahve ve çay, kozmetik kremler gibi birçok ticari ürünün de hammaddesini oluşturmaktadır. 

Türkiye Ganoderma lucidum,  gelişimi için uygun ekolojik koşullara sahiptir. Reishi mantarı ülkemizde çok geniş lokasyonlarda doğal olarak yetişmektedir.

Ağustos-ekim ayları arasında ormanlarda sıkça karşımıza çıkan tür; doğal yapısı gereği ticari hammadde ihtiyacı için yetersiz kalmaktadır ve ülkemizde kültürü yaygın değildir.

Ticari olarak satışta olan gıda takviyeleri ve geleneksel tıp ürünlerinin hammaddesi olarak kullanılan mantarlar başta Malezya olmak üzere yabancı ülkelerden ithal edilmektedir.

Ürün hakkında daha detaylı bilgi almak için, https://dugetam.duzce.edu.tr/ internet adresini ziyaret edebilir ya da 0850 800 81 81 / Dahili : 6848 - 6833 telefon numarasından arayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız