Lastik yakarak enerji üretimine engel olun!

Lastik yakarak enerji üretimine engel olun!
16.11.2020 - 17:01

MAKİNA Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Öveç, TBMM’de; ilgili alt ve ana komisyonlardan geçen, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin bugünlerde Meclis gündemine geleceğini söyledi.

Elektrik Piyasası Kanunu’nun son 7 yılda 9 kez, Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun ise son 15 yılda 5 kez değiştiğine dikkat çeken Öveç, komisyon çalışmalarında; hangi değişikliğin ne işe yaradığı, canlı yaşamına ve çevresel etkilerinin neler olduğu yeterince değerlendirilmediğini kaydetti. “Gerçekten yeterince değerlendirme yapılmış olsaydı, en azından 2016 yılında yapılan düzenlemeyle lastikten elektrik üretimini yenilenebilir sayılması gibi bir ayıba ek olarak şehir çöplerinin, orman atıklarının yakılması, yasallaştırılmak istenmezdi” diyen Öveç, “Bu durumun yasallaşması, sadece Düzce, Kocaeli ve Erzincan’daki ömrünü tamamlamış lastikleri (ÖTL) yakıt olarak kullanan tesislere yenilerinin eklenmesiyle kalmayacak, ülke bütünü için tam bir ekolojik yıkıma neden olacaktır” dedi.

Gerçek anlamda bir atık yönetimi ile yine ömrünü tamamlamış lastik ve orman atıklarını da içeren kapsamlı bir geri kazanım mevzuatlarının hazırlanması gerektiğini vurgulayan Öveç, “Amaç, atıkları ekosistemlerine dönüştürmek ve geri kazanmak olmalıdır. Aksi durum; kapital sahiplerine yeni rant alanlarının açılmasının hedeflendiğini ayan beyan ortaya koymak anlamına gelmektedir.

Diğer yandan; orman atıkları tanımının yasa tasarısı içerisinde aynı kapsamda değerlendirilmesi, orman vasfını koruyan alanların talan edilmesine zemin oluşturacağı endişesini beraberinde getirecektir.

Türkiye’nin; Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) gibi Teşvikler üstünden birilerine rant sağlayan ekonomik modelle çalışan ve gerçekte biyolojik bağı bulunmayan ancak biokütle olarak tanımlanan ömrünü tamamlamış lastiklerin (ÖTL), şehir çöplerinin,  orman atıklarının yakılması suretiyle üretilecek enerji kaynakları yerine ucuz ve sağlıklı, iklim dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına gereksinimi vardır.

Hiçbir işlem ile geri kazanılamayan atıklar ise yerleşim yerlerinden uzak ve modern emisyon kontrol sistemleri olan tesislerde çevre ve canlı dostu uygun yöntemler ile bertaraf edilmelidir.

Her durumda ilimiz gibi kanser vakalarının ülke ortalamasından yüksek olduğu, kronik solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğu bir sanayi kentinde, yasalaşması durumunda mevcut lastik yakma tesisine ilaveten, yeni olarak şehir çöplerini, ömrünü tamamlamış lastikleri (ÖTL) ve orman atıklarını yakacak tesisler daha kurulacaktır. Düzce gerçeğinde, zaten mevcut kirli havaya ayrıca bu maddelerin de salımı ile kümülatif etkinin daha fazla olacağı önemsenmelidir.

Rant hırsından önce, insan ve diğer canlıların yaşamlarının savunulmasına dair yasal düzenlemelerin yapılması öncelikli talebimizdir. Halkın cebinden yüksek miktarda para alınarak bunun karşılığında araba lastiklerini dönüştürmek yerine yakıt olarak kullanılmasına karşıyız ve böylesi bir tesisin kentimizde olmasından dolayı çok üzgünüz” ifadelerini kullandı.

 

Başta Düzce Milletvekilleri olmak üzere tüm vekillere açık çağrımız, bu yasanın geçmesine izin vermemeleridir. 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız