13. madde tekrar gözden geçirilmeli

Dünyanın hiçbir yerinde biyokütle sayılmayan eski lastiklerin yakılması biyoenerji sayılamaz.

13. madde tekrar gözden geçirilmeli
25.11.2020 - 18:27

Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, toplumun, köylülerin, madencilerin, elektrik piyasasının, çevre örgütlerinin beklentisini karşılamayan, Türkiye’ye ve vatandaşa ihanet niteliğindeki bir torba yasayla karşı karşıya olunduğunu vurguladı. Jeoloji Yüksek Mühendisi Şevkin, meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada dünyanın hiçbir yerinde eski lastiklerin yakılıp adına da ‘biyoenerji’ denilemeyeceğini vurguladı.

 ‘238 sıra sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la sağlığın, doğanın, dağların, ovaların tahrip edileceğini kaydeden Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kanun maddeleriyle ilgili görüşmeler esnasında yaptığı konuşmada iktidara sert çıktı.

Dünyanın hiçbir yerinde eski lastikleri yakmanın biyoenerji sayılamayacağını dile getiren Dr. Şevkin, “13. maddede lastik yakma ile ilgili kısım eski kanunda hala korunuyor. Dünyanın hiçbir yerinde biyokütle sayılmayan eski lastiklerin yakılması eski kanunda duruyor. Siz bunu sollayarak bize hülle yaptınız. Sözüm ona bu 13. Maddeyi çektiniz. Böyle bir durum yok. Bugün hala Erzincan'da, Kocaeli'de, Düzce'de, Kayseri'de, Çorum'da, Konya'da, yetmedi, Ankara'da 2 santral daha eklenecek ve siz burada sözüm ona yüzde 80 biyoenerjiden dolayı birtakım şirketlere para aktaracaksınız. Vatandaşın bu hakkını da yiyeceksiniz, doğayı da kirleteceksiniz” diye konuştu.

 

“HANİ NEREDE KALDI YERLİLİĞİNİZ, MİLLİLİĞİNİZ?”

Kanun maddesinin 13. maddesinde yer alan ve AKP-MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen bu düzenlemenin millete, vatana ihanet niteliği taşıdığını kaydeden Dr. Şevkin, meclis kürsüsünden lastik yakılan fotoğrafı göstererek, “Şunun bana biyoenerji olduğunu bir Allah'ın kulu izah edebilir mi sayın iktidar milletvekilleri? Bunun biyoenerji olduğu konusunda bir fikriniz var mı? 13'üncü madde tekrar gözden geçirilmelidir. Artık bu ülkenin kaynaklarının doğru aktarılması gerekiyor. Hani nerede kaldı sizin yerliliğiniz, nerede milliliğiniz? Biz, bu mücadeleyi hep beraber vermek zorundayız. Vatandaş pandemi nedeniyle canının derdine düşmüşken, gizli, saklı düzenlemelerle hayata geçirmeye çalıştığınız bu yasa teklifi ülkemize ve halkımıza ihanettir; vazgeçin artık bu ihanetlerden diyorum.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız