Masaldaki anahtar../ Aydın Maradit

Masaldaki anahtar../ Aydın Maradit
1.12.2020 - 11:00

BELEDİYE Başkanımız Faruk Özlü,  Konuralp antik şehrini göz alıcı bir biçimde ortaya çıkartabilirse Mansur Yavaş gibi Türkiye çapında bir şöhret elde eder.

Düşünün kocaman bir tiyatro ve tarihi dokuyu görmeye gelecek turist kafileleri… Ve çevresinde bu dokuya uygun olarak düzenlenecek yöresel pazarlarda satış yapan küçük girişimcilerimiz.  Aynı ruhla faaliyet göstermek için teşvik edilecek lokantalar, kafeler, dükkânlar…

Nasıl ki Akçakoca’nın eski mahalle pazarı o yörenin ailelerine gelir kaynağı oldu. (ki orası sonuçta 30-40 adet eski eviyle iş yapıyor) Ama hiç yoktan iyidir. İnandılar ve restorasyonla işi bitirdiler.   

Bizim Üskübü’de (Konuralp) ise koca bir antik kent bugüne kadar adeta saklandı. Kimse doğru düzgün el atmadı. İlk girişimlerde bulunan eski Belediye Başkanlarımızdan Mehmet Keleş olmuştu. Fakat şimdi Başkan Özlü bu işi esaslı bir biçimde sonuçlandırmaya kararlı.

Koca Doğu Marmara ve Karadeniz bölgesinde böyle bir antik yapı bulunmuyor. Bu kadar büyük bir tiyatro da yok. Genelde Ege ve Akdeniz bölgesine has bir özellik bu.

***    

Şimdi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Mansur Yavaş, önceden Beypazarı Belediye başkanıydı. O dönemde Beypazarı’nın tarihi eski evlerini, konaklarını ön plana çıkardı. Böylece şehre turistik bir hüviyet kazandırdı.

Yöre insanının el emeklerini veya ürettikleri yiyecek içecekleri satarak gelir elde edebileceği bir sistem oluşturdu.

Yavaş’ın dahiyane fikirleri sayesinde Beypazarı’nın hayat bulması gözden kaçmadı. Tüm Türkiye kendisini tanıdı. Hem Beypazarı, hem kendisi şöhret kazandı.

Sonrasını hepimiz biliyoruz; Ankara Belediye Başkanlığı’na aday olması için partiler birbiri ile yarıştı. Çünkü kimin adayı olsa ona kazandıracaktı. Nitekim seçime girdi ve Başkent’in başına geçiverdi.     

Masal gibi geliyor insana.

Fakat neden olmasın?  Bir de bakmışsın Düzce’de de Faruk Özlü, Beypazarı’nı meşhur eden Yavaş gibi bir başarıya damgasını vurur. Konuralp antik şehri sayesinde Düzce’yi turistik bir marka haline getirir.

Özlü’nün elinde Beypazarı’nınki gibi çok sayıda tarihi ev ve konak yok, ama turizmin bütün kapıların açacak bir antik şehrin anahtarı bulunuyor.

Bu anahtar sayesinde bakarsın Düzce için de bir masal gerçek olur.

Saygılarımla.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • hakan yıldız
  hakan yıldız
  20.12.2020 01:07

  konuralp şimdiye kadar ortaya çıkarılsa izmiri efesi antalyanın aspendosu gibi yerlerin adını nasıl sayıyor oralar hakkında gitmesekte bilgimiz varsa konuralp ören yerinide türkiye hatta dünyaya tanıtılmalı ama öncelikle düzceye deger katacak tren istasyonu geçişi düzcede dahil edilmeli bu iş bakanlık yapmış faruk özlünün çabalarıyla neticeye varır faruk özlünü bu işi recep tayip erdogana kadar iletip çalışma yaptırmalı düzcenin gelecegini ilgilendiren proje ayrıca tranvay yolu dekovil yolu düzceye deger katar ulaşıma trafik park sorununa halledilmesini saglar

 • Suat ÖZTÜRK
  Suat ÖZTÜRK
  2.12.2020 09:54

  SAYIN Aydın MARADİT SİZE %100 KATILIYORUM SAYIN KELEŞ İKİNCİ DÖNEM BU İŞE BAŞLADI FAZLA YOL ALAMAMIŞ İDİ SİYASİLER KLASİK DÜŞÜNCE ONUN FİKRİ KISKANÇLIĞINI YAPMADIĞI İÇİN SAYIN ÖZLÜ yü TEBRİK EDİYORUM ÜSKÜBÜ KONUMU YAPISI ve HİKAYESİ İLE NADİR BULUNACAK YERLERDEN DİR. BU YÜZDEN EĞER KIYMETİNİ BİLİR İSEK ve GELİŞMESİNE DESTEK OLURSAK 5 ORGANİZE KADAR YHT nin DÜZCE den GEÇMESİ İÇİN KAMU OYU OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR GEÇERSE BU İKİ PROJE KADAR DÜZCE ve BÖLGESİNİN GELİŞMESİNE ÇOK FAYDALI OLUR VE BUNUN İÇİNDE DÜZCE nin ve DÜZCELİLERİN AYAĞA KALKMASI GEREKİR SONRA SAYIN MARADİT TARİHİ PARAYLA SATIN ALIP KURAMAZSINIZ (ANFİTİYATRO) FAKAT ESKİ MESKENLER TARİHİ DOKUSUNA UYGUN YAPILABİLİR ÜSKÜBÜ PROJE BİTTİĞİNDE BİRÇOK FİLMLERİN MEKANI OLACAK YURT DIŞINDAN ve YURT İÇİNDEN ÇOK ÜNLÜ OYUNCULAR YEŞİL DÜZCE MİZE GELECEK TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK BU ARADA SAYIN SOFUOĞLU NUN UĞRAŞ VERDİĞİ CUMAYERİNDEKİ MOTORSİKLET PİSTİNEDE AYNI KATKIYI SAĞLAYIP DESTEK VERMELİYİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız