Planlı kalkınmaya önem verilmiyor

CHP İl Başkanı Haluk Demir, Düzce’nin il statüsüne kavuşmasının 21. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Planlı kalkınmaya önem verilmiyor
9.12.2020 - 13:40

“Düzce 1999 depremlerinin hemen sonrasında il statüsüne geçirildiği için yıkılmış bir kentte öncelikli olarak yapılaşma ve imar konularının ele alınması gerekirdi” diyen Demir, aradan geçen 21 yılda bu sorunun hala aşılamamış olduğunu ifade etti.

Özellikle 'İmar Barışı' adı altında topluma sunulan kaçak yapılaşma affı ile denetimsiz, mühendislik hizmeti almamış yapıların yasal hale getirildiğini kaydeden Demir, toplum güvenliği ve sağlığının görmezden gelindiğini, hukuksuzluk, mühendislik, mimar ve şehir planlama hizmetleri olmaksızın yapılı çevre üretimi ve kaçak yapılaşmanın olağanlaştırıldığını vurguladı.

Demir, Düzce'de 1999 depreminden sonra yeni yapılan inşa faaliyetlerinde kat sınırının sürekli olarak artırıldığını dile getirerek, “Özellikle belli bölgelerde yakın zamana kadar yükseklik sınırı olmaksızın imar faaliyetlerine izin verilmiştir. Üstelik çok katlı yapıların yapılmasının önünün açıldığı bu kararlar öncesinde, gerekli alt yapı çalışmaları yapılmamış, toplanma alanları yeterince planlanmamış, ulaşım gereklilikleri sağlayacak ağlar gibi pek çok önemli planlama yapılmamıştır. Depremde ayakta kalan kimi az hasarlı denilen kimi orta hasarlı denilen kötü yapı stoğunu sağlamlaştıramadık. Kat sayısı depremden hemen sonra yapılan imar planları ile iki katla sınırlanan şehirde kat sayısının bir süre sonra üç bir süre sonrada dört kata kadar çıkardık. Konuralp dediğimiz bölgede bir anda 15-18 katlı binalar yükselmeye başladı.

Yapılaşmanın yanı sıra, Düzce’nin yol haritası denilebilecek, tarım, sanayi, eğitim, yerel hizmetlerde de ne yazık ki istikrar görülemiyor. Düzce’nin uzun vadeli gelişme planları bulunmuyor. Aynı partiden olmasına rağmen, Düzce belediyesinin her dönemde farklı projeler geliştirmesi bunun bir örneğidir” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız