TSO, Ziraat Bankası ile protokol imzaladı

TSO, Ziraat Bankası ile protokol imzaladı
17.12.2020 - 14:09

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde tanıtım toplantısı gerçekleştirilen Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Projesi’nin protokol imza töreni Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

İMZA törenine; Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Çakır, Ziraat Bankası Düzce Şube Müdürü Abdülkerim Kaval ve banka temsilcileri katılım sağladı.

İmza töreninde konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin; “Üst birliğimiz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye’nin en büyük bankası Ziraat Bankası arasında yapılan uzun görüşmeler ve belirlenen esaslar ile tedarik zinciri finansmanı konusunda ortak bir karar varılmış ve bu değerli proje ortaya çıkmıştır. Pandemi sürecinin de etkisiyle artan girdi maliyetleri, net satışlardaki düşüşler, kamusal kaynaklardan alınan kredilerin geri ödemeleri konusundaki zorlukları ortaya çıkardı. İş insanlarımız işyerlerini ayakta tutabilmek adına büyük mücadeleler verirken, biz de iş dünyası temsilcileri olarak bu duruma destek olmanın yollarını aradık. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birçok kez gerçekleştirdiğimiz video konferans toplantılarında en çok gündeme taşınan konuların arasında finansman bulunuyordu. Rifat başkanımızın ve banka üst yönetiminin ortak girişimleriyle ortaya çıkan Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Projesinin tüm iş insanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İmzalanan protokol ile; projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup, böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indiriliyor.

SATICILAR (TEDARİKÇİ) AÇISINDAN FAYDALARI:

Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi

Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı

ALICILAR AÇISINDAN FAYDALARI:

Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı

Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması

Artan kredi limitleri

Sisteme göre; alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işleyecek. Tedarikçilerin (satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecek. Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecek. Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecek. Ayrıca, esnek vade ve eşit taksit seçeneği de sunulacak.

Örnek olarak; tedarikçi, 100 bin TL’lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek. Aynı şekilde tedarikçi, 100 bin TL’lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecek. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacak, çünkü muhatabı artık banka olacak. Tahsilatı da bankadan yapacak.

Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecek. Herhangi bir üst limit ya da sektör kısıtlaması da bulunmuyor. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalar bu imkandan faydalanabilecek.

Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecek.

Örneğin, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız