Baro’dan çağrı

Baro’dan çağrı
23.12.2020 - 13:48

Düzce Barosu, SMA Tip 1 hastası küçük Muhammed Yiğit Tezcan’ın ailesi tarafından Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aleyhine, Amerika ve Avrupa’da hastalığın tedavisi için kullanılan Zolgensma isimli ilacın ithalatına izin verilmesi istemli olarak Ankara 11.İdare Mahkemesi’nde açılan davadaki son gelişmeleri açıkladı.

Açıklamada, mahkemece 27 Kasım 2020 tarihinde yürütmenin durdurulması kararı verilerek, ithalatın önünün açıldığı, karara karşı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan itirazın ise Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedildiği ifade edildi.

İdari Yargılama Usulü Kanunu madde 28’deki “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez” hükmü gereğince Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 30 günlük süresinin 27 Aralık 2020 tarihinde dolduğuna dikkat çekildi.

Baro’nun açıklamasında, “Muhammed Yiğit Tezcan ve adını zikredemediğimiz birçok çocuğun bu ilaca acilen ulaşabilmelerinin önünde hukuki bir engel bulunmamaktadır. Geleceğimiz çocuklarımızın yaşam hakkının ellerinden alınmaması için Zolgensma ilacının ithalatına izin verilmesi bakımından gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle yerine getirilmesi için Düzce Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi olarak Sağlık Bakanlığı ilgili kurum ve kuruluşlarını göreve davet ediyoruz” denildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız