Düzce çiftçisinin sorunlarını sıraladı

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, İl Koordinasyon Kurulu Başkanları değerlendirme toplantısında, Düzceli çiftçilerin sorunlarını ve beklentilerini genel başkana iletti.

Düzce çiftçisinin sorunlarını sıraladı
23.12.2020 - 17:09

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, İl Koordinasyon Kurulu Başkanlarıyla yaptığı görüşmede; sektördeki son gelişmeleri, yapılması gerekenleri ve yol haritasını değerlendirdi.

Toplantıya; Ardahan, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Karabük, Kilis, Yalova Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanları katıldı.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, yaptığı konuşmada, hükümetin fındık alımını 30 Nisan tarihine kadar uzatmasının çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Öztürk, Düzce’deki oda başkanları ve yönetim kurumu üyeleri ile yaptığı istişareler doğrultusunda Düzce’deki sorunları şu şekilde sıraladı: “Pandemi sürecinde bütün meslek kuruluşu üyelerine bir şekilde ekonomik destek adı altında hükümet tarafından maddi destek verildi, ancak biz çiftçiler olarak covid-19 pandemisi nedeniyle devletimizden herhangi bir maddi destek aldık. İnadına tarım, pandemiye rağmen üretim diyerek ülkemiz insanının gıdasını temin etmek üzere ahırlarımızda, kümeslerimizde, tarlamızda ve seralarımızda üretime ara vermeden devam etmişiz. Hiç değilse bu faaliyetlerimizi sürdürmek üzere tarım kredi ve bankalara olan çiftçi borçlarının bir sefere mahsus olmak üzere, makul faiz oranı ile biriken borçların en az 3 yıl olmak üzere taksitlendirilmesi büyük arzu ve isteğimizdir. Genel merkezimizin de girişim ve katkıları ile çözüm istenmektedir.

Genel başkanım, çiftçilerimizden ve oda başkanlarından gelen şikayetlerin başında Tarım Kredi Kooperatifleri ve kredi sorunları gelmektedir. Tarım kredi faiz oranları çok yüksek, ödeme kolaylığı gösterilmiyor. Tarım sigortası yapılmadan kredi verilmiyor. Sonuç olarak bir tarım kredi 300 bin TL ciro yaparken, bugün 30 bin TL zor toplamaktadır.

Yine çiftçiye kredi vermemek için ne kadar zorluk varsa önümüze çıkartılıyor. Çiftçi yem kredisi bile istese hayvan sigortası isteniyor, kısaca kimse kredi alamıyor.

Çiftçilerimizden tarım Bağkur’u ve tarım sigorta primlerinin yüksek olduğu yönünde şikâyetlerin çokluğu da dikkat çekmektedir.

Bu sorunların üstesinden gelebilmek için çözüm, çıkacak kanunla uzun vadeli ve faizsiz olarak borçların ertelenmesi ve yıllara bölünmesidir.

Ayrıca tohum desteğinin bütün ülkeye yayılması gerekmektedir. Bildiğini üzere bazı vilayetlerde veriliyordu.

Düzce’de tarım alanlarının ve sanayi alanlarının imara ve fabrika yapımına açılması büyük sorun teşkil etmektedir. Tarım alanlarının imara açılmaması için valiliklere ve belediye başkanlarına yeni genelge gönderilmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere tüm Türkiye olduğu gibi Düzce ilinde de kurak bir yazın ardından kurak bir kış mevsimi geçirmekteyiz. Ekmiş olduğumuz ürünlerde çimlenme sorunu ile karşı karşıyayız. Bu da 2021 yılının çiftçilerimiz için daha zor geçeceği anlamına gelmektedir.

Sayın Genel Başkanım yine hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin durumu çok vahimdir. Et kesiminin 40 TL’den 34 TL’ye düşmesi saman ve yem fiyatlarının yüzde 40’lara varan artış göstermesi, yani maliyet artışları çiftçiliğin cazibesini ortadan kaldırmıştır.

Bu şartlarda tarım kesiminin nasıl ayakta kalacağını büyüklerimizin takdirine bırakıyor ve saygılarımı sunuyorum.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız