Metin Köseer

Metin Köseer
24.12.2020 - 09:39

Düzce Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Vildan Şamandar’dan  Düzcelilere çağrı var. ‘’Alışverişlerinizi marketlerden değil, Düzce’nin esnafından yapın’’ dedi.

Vildan Şamandar’ı uzun yıllardan beri tanırım. Babasının izinden gelen tabandan yetişen bir kardeşimizdir.  Aydınpınar caddesindeki bürolarında hizmet verirken haber yapmak için bu büroya çok gitmiştim.

Aradan uzun yıllar geçti. Vildan kardeşim kendisine emanet edilen Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanlığı’nı başarı ile yürütmektedir.

Vildan kardeşim işinden ve çalışmalarından ödün vermez. Yasaların kanunların gerektirdiği ne varsa aynısının uygular. Cana yakınlığı, mütevaziliği, yardımsever oluşu ve disiplinli çalışması onu başarıdan başarıya getirmiştir.

İnsan ayrımcılığı nedir bilmeyen kardeşim, çocukla çocuk olabiliyor. Herkese eşit olan ve hizmet etmeyi seven bir kişiliğe sahiptir.

Kendisi hakkında yazı yazmayı çok istemişimdir. Yıllar önce bir ya da iki kez yazdığımı hatırlıyorum. Bugün yazmak nasip oldu.

Diğer oda başkanları sessizliğini korurken Vildan çıkıp bağırdı. ‘’Ey Düzce halkı etiket fiyatlarını her gün değiştiren marketler zincirinden alışveriş yapmayın. Düzce’nin esnafından mahallenizin bakkalından alışveriş yapın’’ dedi.

‘’Düzce’nin parası dışarı gitmesin. Vergi kayıtları dışarıda olan bu marketler zinciri paramızı alıp götürüyor’’ diye feryat ediyor.

Düzce esnafının can çekiştiğini her geçen gün kan kaybettiğini ifade eden Şamandar, Düzceli vatandaşları uyanmaya davet ediyor.

Şamandar; ‘’Düzceli esnaflara hep birlikte sahip çıkalım. Esnafımız evine ekmek getiremeyecek duruma geldi. Borcum yok diyen esnaf duymadım. Tüm esnaflarımız zor günler yaşıyor. Ne olur alışverişlerinizi Düzceli esnaflardan yapınız’’ diyor.

Ben burada hemen araya girmek istiyorum. Düzceli hemşehrilerimize bir iki kelamda bulunmak istiyorum.

Büyük marketlerde vatandaşların cebindeki 5 kuruşu bile alıyorlar yalan mı? O 5 kuruş 10 kuruş kalsın demiyorlar.

Büyük marketlerin vergi levhaları Düzce’ye bağlı değil. Düzce’den kazandıkları paraları dışarı götürüp İstanbul, Ankara, Bursa vesaire şehirlere götürüp vergi ödüyorlar.

Parayı Düzce’de kazanıp vergiyi başka şehirlere yatırıyorlar yalan mı? O şehirlerde devletten daha çok ödenek alıyorlar. Ne kadar vergi getirirsen o kadar çok ödenek alıyorlar.

Bu marketler Düzce’deki vergi dairesine bağlı olmadıkları için bizim Düzce’de az vergi göründüğü için az ödenek alıyoruz.

Parayı Düzce’de kazan. Yatırımı başka yere yap. Ödeneği fazla al. Hizmeti fazla al.  Bizim Düzce’de avuçlarını yalasın.

Yahu bu marketler zincirlerinin satmadığı ürün kalmadı ki… Her hafta bir şeyler dağıtıyor, ucuz diyor, falan filan diyor ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşuyor. 

Bu marketler elbiseden, ayakkabıdan, beyaz eşyadan, manifaturadan, sebzeden, meyveden, araba parçalarına kadar ne varsa satıyorlar.

Peki Düzceli esnafın hali ne oluyor? Düzceli esnaf vergi, kira, stopaj, elektrik, su, telefon, eleman, sigorta ödemiyor mu? Bu esnaflara yazık değil mi?

Bırakın marketler zincirini bir de büyük avm’ler türedi. Daha türemeye devam ediyor. Peki ne olacak  Düzceli esnafın hali?

Paranız varken marketlere gidin, paranız yoksa mahalle bakkalına gidip hesap açtırın. Oh ne güzel değil mi? Yaz bakkal amca ay sonu maaş alınca veririz. Tabii verebilirse…

Arkadaşlar Düzceli esnafa gerçekten sahip çıkın. Birlik içinde bunu başarabiliriz. Paramız Düzce’de kalsın.

Başkan Vildan Şamandar’a destek olun. Şamandar’ı yalnız bırakmayın. Marketler zinciri gibi yerel bakkallar zinciri niye yapmıyorsunuz?

Düzceli vatandaşlarım benim ne demek istediğimi anladı. Vatandaşlarımıza güveniyorum. Biraz olsun paramız Düzce’de kalacaktır.

Vildan Şamandar’ın çalışmalarını yakından takip edip buradan yazmaya devam edeceğim.

Esenkalın…