Bu yanlıştan derhal dönün

Bu yanlıştan derhal dönün
28.12.2020 - 13:24

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nin 415 hektar daha büyütülmesi kararı alındığını, bunun 210 hektarının (2100 dönüm ) Hacıahmetler Köyü’ne ait 1. sınıf tarım arazisi olduğunu söyledi.

Köylülerin topraklarını vermek istemediklerini dile getiren Sönmez, “Bu mesele sadece o köyün meselesi değildir. Düzce ovası geçtiğimiz yıllarda büyük ova kapsamında sit alanı olarak ilan edilmiştir. Uygulama bu kararla çelişiyor. Düzce ovası özellikle o bölge birinci sınıf tarım arazisidir. Sanayi ve yapılaşma kıraç denilen arazilerde yapılmalıdır. Düzce hava kirliliğinde birinci duruma geldi. Daha yeni ölçüm sonuçları açıklandığında, fabrika baca gazlarının kirliliğin öncelikli sebebi olduğu görüldü. Bu durumda Düzce, Dilovası gibi ülke genelinde en kirli bölge haline gelecektir” diye konuştu.

Gıda üretiminin tüm dünyada çok önemli bir hale geldiğini vurgulayan Sönmez, “Daha geçen yıl kabak ve kestane festivali yaparak, tarım ürünlerimize coğrafi işaret almaya çalışıyorduk. Şimdi kirli hava festivali mi yapacağız? Bu, bir öğün yemek için yumurtlayan tavuğu kesmektir. Tarım arazilerinin imara kapatılarak koruma kararı beklerken, tam tersi yönde sanayiye açmak hangi aklın ürünüdür. Bir de buna kamu yararı kararı çıkartarak hile mi yapılacak. Bu kararı alarak uygulamaya çalışanları uyarıyorum. Bunu yapamazsınız. Düzce halkı sizi nesillerce lanetler. Bu yanlıştan derhal dönün” ifadelerini kullandı.