Liyakatten ziyade sadakate değer verildi

Liyakatten ziyade sadakate değer verildi
30.12.2020 - 14:29

İyi Parti Düzce Belediye Meclis üyesi Oğuz Özyiğit, geçtiğimiz günlerde Sayıştay’ın 2019 yılı Düzce Belediyesi denetim raporunu açıkladığını söyledi. Bu rapordaki bulgulara, yani usulsüz yapılan işlemlere karşı İyi Parti olarak açıklamalarını gerek gerek basın aracılığıyla, gerekse de sosyal medya hesaplarından kamuoyuyla paylaştıklarını dile getiren Özyiğit, rapora göre Düzce Belediyesi’nde 2019 yılı için 31 adet usulüne uygun olmayan işlem tespit edildiğini kaydetti.

Bu kadar yüksek adette yapılan usulsüz işleme, ne İsmail Bayram, ne Mehmet Keleş, ne de Dursun Ay döneminde rastlanmadığını dile getiren Özyiğit, “Devlet adamlığına ve devlet liyakatine güvendiğimiz Sayın Faruk Özlü döneminde Düzce Belediyesi’nin tarihindeki en yüksek usulsüz işleme rastlanmış olması, aslında bizler tarafından çok kez Meclis toplantılarında da dile getirmiş olduğumuz Belediyenin kadrolaşmasında liyakatten ziyade sadakate değer verilmesi, böyle usulsüz işlemlerle dolu bir raporun ortaya çıkmasının başlıca sebeplerinden biridir.

İyi bir yönetici ekibini doğru seçen ve iyi yönetendir. Maalesef rapora ve rakamlara bakınca Sayın Faruk Özlü seçimlerinde hata yapmış ve bizim ölçeğimizde olan iller arasında en yüksek usulsüz işlemle ilk yılını tamamlamıştır” dedi.

2019 yılı içerisinde “tasarrufa gidiyoruz” denilerek otobüs seferlerinin azaltıldığını, personel mesailerinin kaldırıldığını, sosyal denge tazminatlarının ödenmediğini, vatandaşa verilmesi gereken birçok hizmet kaleminde tasarruf tedbirleri kapsamında eksiltmeler yapılarak aksamalar yaşandığını dile getiren Özyiğit, “Görüyoruz ki tasarruf sadece vatandaştan ve belediyede çalışan personelden istenmiş. Ancak ne kiralanan araç sayılarında ne de ağırlama giderlerinde tasarruf yapılmamıştır. Borçları azalttık, bütçemiz fazla verildi diye belediye tarafından açıklamalar yapılmasına karşın, Sayıştay raporunda da belirtildiği üzere itfa tablosu ile kesin mizanlar arasındaki farkları incelediğimizde azalan bir borcun ya da fazla veren bir bütçenin oluşmadığı bariz bir şekilde gözükmektedir. Aksine belediyenin borcu artmıştır. Halk tabiriyle muhasebe kayıtlarında yapılan kalem oyunlarıyla ya da acemiliğiyle kamuoyuna borç azaltılmış, bütçe fazla vermiş gibi gösterilmiştir.

İnanmak istiyoruz ki, devlet adamlığına güvendiğimiz Sayın Faruk Özlü’nün bu usulsüz işlemlerden haberi yoktur. Eğer ki bilgisi dahlinde ise belediye için durum vahim demektir. Tavsiyemiz, Belediye kadrosunda liyakatli kişilerle Sayın Belediye Başkanının bundan sonraki süreçte yürümesi ve belediyenin her birimiyle birebir ilgilenmesidir. Ancak iki yılın sonunda gördüğümüz, Belediye Meclis toplantılarının birine dahi katılmayan Belediye Başkanı, belediyenin hiçbir biriminde yapılan işlemlere de hakim değildir. Belediye bu şekilde yönetilmeye devam edildiği takdirde ise, her yıl yapılacak olan Sayıştay denetimlerinde artarak devam eden usulsüz işlemleri göreceğiz ve beş yılın sonunda yeni başkana yine borç yüklü ve usulsüz işlemlerle dolu bir belediyeyi teslim edeceğiz. Faruk Özlü ve yönetimi ilk yılın sonunda Sayıştay tarafından sınıfta bırakılmıştır. Umarız ki beş yılın sonunda sınıfta bırakılmaz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız