Romanlar öfkeli

Romanlar öfkeli
12.01.2021 - 17:22

Spor yorumcusu, eski hakem Erman Toroğlu'nun Gaziantep teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken aşağılama amacıyla sarf ettiği “Böyle çingenelik olur mu? Affedersin çingenelik bu” sözleri üzerine Düzceli Roman vatandaşlar, Düzce Adliyesi'nde 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama' suçundan suç duyurusunda bulundu.

A Spor kanalında ‘Devre Arası’ isimli programda yorumcu ve eski hakem Erman Toroğlu’nun Gaziantep Futbol Kulübü teknik direktörü Marius Sumudica’yı eleştirirken sarf ettiği “O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik. Affedersin, çingenelik bu. Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor. Ne bileyim abi, ne diyeyim, dilenci mi diyeyim ya, dilenci diyeyim” sözleri hakkında Düzce Roman Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Gün Çabuk ile Roman vatandaşlar, Düzce Adalet Sarayı'nda suç duyurusunda bulundu.

Çabuk, Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra Düzce Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Düzce Roman Kadınlar Derneği olarak, Roman vatandaşlara yapmış olduğu ırkçı söylemler nedeniyle Erman Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Çabuk, “Erman Toroğlu isimli yorumcu, milletimizi ve ırkımızı aşağılayıcı, rencide edici, küçük düşürücü, itibarsızlaştırıcı ve ırkçı açıklamalarıyla tüm bu ırkı taşıyan vatandaşlarımıza çingene ifadesini kullanarak hakaret etmiştir. Bu olay mensubu olduğumuz Roman camiasını derinden üzmüş, vatandaşlarımızın psikolojisini bozmuştur. Gençlerimizi zor sakinleştirdik. Zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde milletçe kenetlendik. Yaşanan bu olay dolayısıyla bu hakaretleri yapan Erman Toroğlu isimli şahıstan şikayetçiyiz. Bu hakaretlerden kamu davası açılarak cezalandırılmasını talep etmekteyiz. Bizler bu ülkenin asli unsurlarıyız. Romandan terörist çıkmaz, bölücü çıkmaz, vatan haini çıkmaz. Bizler ülkesini, milletini ve bayrağını seven insanlarız” diye konuştu.

Çabuk, Roman vatandaşların yalnız olmadığını ve çok sayıda destek mesajı aldıklarını da sözlerine ekledi.

 

KADIN MECLİSİ’NDEN TOROĞLU’NA KIRMIZI KART

Öte yandan Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi da bir açıklama yaparak Erman Toroğlu’nu kınadı. Açıklamada, “Roman Kardeşlerimize ırkçı, ayrımcı ve nefret söyleminde bulunan Erman Toroğlu'nu kınıyoruz. Türk toplumunun değerli parçası, sıcacık kültürleriyle bize renk ve neşe saçan tüm Roman kardeşlerimizi sevgiyle selamlıyoruz” denildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız