Gönüllü kadınlar sokak hayvanları için "marangoz" oldu

Düzcede soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarını korumak için bir araya gelen gönüllü kadınlar, bir marangoz gibi çalışarak ürettikleri kulübeleri talep edilen noktalara ulaştırıyor.

Gönüllü kadınlar sokak hayvanları için
2.02.2021 - 13:52

Düzce'de belediye ve hayvanseverlerden kulübe malzemesi temin eden kadınlar, soğuk kış şartlarından etkilenen sokak hayvanları için gönüllü olarak yuva hazırlıyor.

Çeşitli meslek gruplarından oluşan Düzce Hayvanları Koruma Derneği Bipativer üyesi kadınlar, soğuk kış günlerinde üşüyen sokak hayvanları için harekete geçti.

Kulübe yapma isteklerini Dernek Başkanı Dursun Altıntaş'a ileten kadınlar, Düzce Belediyesi ve hayvanseverlerin desteğiyle keski, çivi, matkap ve tahta gibi birçok malzeme temin etti.

Bir hayvanseverin oluşturduğu atölyede marangoz gibi çalışan gönüllü kadınlar, ürettikleri kulübeleri talep edilen noktalara ulaştırıyor.

İlk etapta sınırlı sayıda yapmayı düşündükleri yuva sayısını artırarak seri üretime geçen kadınlar, yardımseverlikleriyle örnek oluyor.

 

“BAĞIŞ YAPTIKLARI KULÜBELERE SEVDİKLERİNİN İSİMLERİNİ VERİYORLAR”

Dernek Başkanı Dursun Altıntaş, dernekte çok ciddi gönüllü projelere imza atıldığını, kadınların bu anlamda oldukça istekli olduğunu anlattı.

Kış şartlarında engelli hayvanlar ve yavrular için ilk etapta 100 kulübe yapmayı hedeflediklerini belirten Altıntaş, “Bu konu gönüllülerimizden geldi, biz de üzerine çalışıp tartıştık. Hafta sonları gönüllü olarak bunu yapabileceklerini söylediler ve bu işe girdik. Şu anda hızla çalışıyoruz” dedi.

Düzce Belediyesi ve hayvanseverlerden büyük destek aldıklarını vurgulayan Altıntaş, şöyle konuştu: “Düzce Belediyesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile bazı işletmeler büyük destek oldu. Çalışmalarımızı hızlıca yürütüyoruz, amacımız bu sayıyı çok fazla artırmak. Bunun için yeni bağışlara ihtiyaç var. Bunu bir kampanyaya çevirdik, sosyal medyadan çağrıda bulunduk. Şu anda bizden kulübe talep edenler, bağış yapıyor. İnsanlar bağış yaptıkları kulübelere sevdiklerinin isimlerini veriyorlar. Para karşılığı bir iş yapmıyoruz, tamamen bağış ve gönüllülük. 'Sevdikleriniz için siz de bir kulübe yaptırın.' diyoruz.”

Altıntaş, kadınların, hayvanların aç kalmaması ve üşümemesi için marangoz ustası gibi çalıştığını dile getirerek, “İçlerinde doktoru, avukatı, öğretmeni, ev hanımı, işçisi ve öğrencisine kadar birçok kadın var. Testere, matkap ve zımbayla iş güvenliğini bırakmadan inanılmaz çalışma yürütüyorlar. Montajından boyasına kadar el becerilerini kullanarak ne gerekiyorsa yapıyorlar. Bu, diğer illere de örnek oluyor. Türk kadınının yapamayacağı bir şey yoktur” ifadesini kullandı.

 

“TESTERE VE KESERLE TANIŞMAMA, SOKAK HAYVANLARI VESİLE OLDU”

Gönüllü kadınlardan Saliha Caklı da hayvanların soğuktan üşüdüğünü görünce vicdani olarak neler yapabileceğini düşünüp bu yola çıktığını vurgulayarak, “Sokak hayvanları üşümesin.' diye 100 kulübe hedefiyle yola çıktık ama bunun üzerine çıkmak, duyarlı vatandaşların sayesinde oluyor. Gönüllü olarak buraya gelip kulübe imal ediyoruz. Daha önce testere ve keserle tanışmışlığım yoktu, sokak hayvanların vesilesiyle oldu” diye konuştu.

Üniversite öğrencisi Ecem Yaren Barut ise hayvanları yaptıkları kulübe içinde görünce mutluluk duyduğunu kaydetti. (AA)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (17)

 • Busra
  Busra
  8.02.2021 15:32

  Düzceye özellikle sokak hayvanları için hayvan hastanesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Para için işini yapan veterinerlere gitmek istemiyoruz artık. Düzce böyle bir hastaneyi hakediyor. Gelişmiş Düzce için bir adım daha...

 • Eyup
  Eyup
  7.02.2021 11:19

  Wallaha tebrikler

 • Gülcan manastırlı
  Gülcan manastırlı
  5.02.2021 23:30

  Bende bu kıymetli canlararın hayatlarına fayda etmeye çalışanlardan. Bende kocaman yumuşak yürekli insamlarla aynı çaba içindeyim. Lütfen artık biz gönüllülerin bireysel gayretleriyle, yerel yönetimler tarafından desteklenmeden, başarmak çok zor.

 • naziko
  naziko
  5.02.2021 23:07

  kadınların elinin değdiği her yerde her şey muhteşem oluyor, iyi ki varsınız! desteklemek ve imkanları sağlamak asıl sorumluların görevidir. birinci derece sorumlu il müdürlüğü, belediye gibi kurumlar ilçelerdeki sorunlara ilgisiz kalamazsınız. ve çöplükte yaşamaya çalışan 300den fazla köpeği görmezden gelemezsiniz. bir an önce bu sorunları çözmek için gönüllü insanlarla yani bizlerle dayanışma göstermelisiniz. yıllardır bir çöplük sorununu bile çözememek yetkili hiç bir kurumu rahatsız etmiyor mu?

 • Zeynep Sımsek
  Zeynep Sımsek
  5.02.2021 19:51

  Merhaba, yazın tüm canlılar suya çok ihtiyaç duyuyor. İnsanlar istediklerinde kendi alamasa bile en basit büyük camimin orada çeşme yapıldı oradan su ihtiyacını karşılayabiliyor. Fakat sokak hayvanlarının her an böyle bir imkanı yok. Susadıklarında birinden de isteyemiyorlar. Bu yüzden sokak canlarınında sıcak yaz günlerinde su ihtiyacını giderebilecek (teknolojik imkanların yeterli olduğu bu çağda) bir sistem kurulması gerekiyor. Onlar adına şimdiden teşekkür ediyorum...

 • Busra
  Busra
  5.02.2021 19:47

  Merhaba, Ankara’da bir sistem kurulu. Sokak hayvanlarını beslemek isteyen kişilere belediyeyi arayıp talep ettiklerinde ücretsiz mama yardımı yapılıyor. Kendi açımdan öğrenci biri olarak söylüyorum. Bu ve benzeri bir sisteme çok ihtiyacım var.

 • sibel
  sibel
  5.02.2021 07:21

  Bu ugurda emegi gecen ve bu olayi destekleyen herkese tesekkurler.yasami merhamet sefka guzellestirecek.Allah razi olsun.sizin gibi insanlar iyiki var.cogalmasi dilegiyle..

 • Tuba KILIÇ ELİBOL
  Tuba KILIÇ ELİBOL
  5.02.2021 19:14

  Sokaklar hayvanların doğal yaşam alanlarıdır. Fakat bunu kabul edemeyen bazı insanlar sürekli olarak bu canları yerlerinden etmektedir. İnşallah bu evlerle birlikte bu canlarımız alışkın oldukları yerlerde yaşamlarını devam ettirebilirler. Özellikle de yavruları olan canlarımız kötü hava şartlarında yaşam mücadelelerini sağlıklı bir şekilde devam ettirirler.Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

 • Busra sımsek
  Busra sımsek
  5.02.2021 03:33

  Mamamatik teknolojisine Düzce’nin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Özellikle kış aylarında sokaklarda yaşayan insanlara yardımda bulunuluyor. Sokakta yaşayan hayvanları ayrıca söylemek istemezdim fakat onlarında özellikle kış aylarında yardımda ihtiyaçları var.

 • Zeliha Sağlam
  Zeliha Sağlam
  5.02.2021 00:08

  İnsan olmanın gereğidir ihtiyaç sahibine el uzatmak. İhtiyaç sahibi insan mı hayvan mı demeden.. insanlık olarak başta talan ettiğimi doğaya ve hayvanlara borcumuz var. Bu diyeti bir şekilde bir yerden başlayarak ödemek gerek. İnşallah bu diyeti ödeyenlerden oluruz.

 • Arzu çokşen
  Arzu çokşen
  4.02.2021 23:46

  Bizlere muhtaç canlarımıza sahip çıkalım. Evsiz mamasız patimiz kalmasın

 • ZUHAL DEMİRBAŞ
  ZUHAL DEMİRBAŞ
  4.02.2021 23:49

  DÜzceli hayvansever hemcinslerimi bu çalısmalarından ötürü kutluyorum. Ayrıca halkımizdan da bu çalışmaya destek olmalarini bekliyoruz.

 • Ayşenur çelik
  Ayşenur çelik
  4.02.2021 23:40

  Bu iyiliği başlatan yardımcı olan herkesin eline sağlık, İmkanlar bu kadar kısıtlı ve zor şartlarda olmamalı diye düşünüyorum. Daha çok desteklenmeli.

 • Ahmet Çelebi
  Ahmet Çelebi
  5.02.2021 18:53

  Çok güzel bir çalışma olmuş. Keşke böyle faaliyetler her yere yayılsa. Insanlarda farkındalığın oluşması çok önemli. Bu dünyayı sadece insan için yaratmadı Allah. Umarım insanların bilinci artar. Sokak hayvanlarının bakımı ve kısırlaştırilmasi konusunda daha güzel çalışmalar olur.

 • Ece Aksoy
  Ece Aksoy
  4.02.2021 23:42

  Bu güzel yürekli insanları gönülden tebrik ediyorum. Düzcede yapılan, Düzce icin de muthis bir calisma.. Emeklerinize saglik.

 • Sevinç
  Sevinç
  5.02.2021 18:48

  Kış günlerinde yuvalarında uyumaları paha biçilemez, elinize yüreğinize sağlık.

 • Didem Aksoy
  Didem Aksoy
  4.02.2021 23:28

  Bizler gibi yeryüzünün sakini olan hayvanları korumak en gelişmiş canlı olarak bizlere düşmekte. Tıpkı bizler gibi yemek, içmek ve barınmaya ihtiyaçları vardır. Bu güzel kampanya için bipativer derneğine minnetarım. Düzcede hayvanlar adına belediyeden daha çok çalışıyorlar. Kediler ve köpekler insan içinde yaşayan hayvanlardır, kapımızın önünde, sokağımızda en önemlisi gönlümüzde yer verirsek sorun değilde mutluluk verecektir. Her bina, site mutlaka bir iki hayvan sahiplenip sorumluluğunu üstlenmelidir. Kısırlaştırmadan sonra en önemli iştir sahiplendirme, hem sokaklarda toplu gezmenin önüne geçilmiş olur.bu dünya hepimizin ve hepimize yetecek kadar yer ve yiyecek var bunu esirgemeyelim. Sevgilerimle...

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız