Düzce Hıfzıssıhha Meclisi olağanüstü toplandı

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay başkanlığında, Düzce Valiliği Toplantı Salonunda gündemdeki konuları görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Düzce Hıfzıssıhha Meclisi olağanüstü toplandı
4.02.2021 - 16:12

Koronavirüs  (COVID-19) pandemisi gündemiyle yapılan toplantıda, yüz yüze örgün eğitime kademeli olarak başlanması kararı çerçevesinde; Milli Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına, yukarıdaki madde kapsamında kalan eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı kalanların şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanma kısıtlamasından muaf tutulmasına karar verildi.

Ayrıca, çiçek satışı yapan iş yerlerinin; 14 Şubat nedeniyle talepte yaşanacak yoğunluk da göz önünde bulundurularak, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı 12 Şubat 2021 Cuma günü 20.00-24.00 saatleri arasında evlere servis, 13-14 Şubat 2021 Cumartesi-Pazar günlerinde 10.00-17.00 saatleri arasında müşterilere iş yerinde ve 10.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet sunmalarına karar verildi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına, Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine, İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına karar verildi.