Bedrettin Maradit’in adı verildi

Düzce Postası’nın kurucusu, 2013 yılında aramızdan ayrılan Bedrettin Maradit’in adı, Namık Kemal İlkokulu önündeki yaya yoluna verildi.

Bedrettin Maradit’in adı verildi
5.02.2021 - 13:12

Belediye Meclisi’nin Şubat ayı birinci toplantısında Belediye Başkanlığının önerisi ile mesleki ve sosyal kariyerleri ve Düzce’ye kattıkları değerler nedeniyle gazeteci Bedrettin Maradit ile Meclis üyesi Kemal Günaydın isimlerinin belediye sınırları içinde bir cadde veya sokağa verilmesi gündeme getirildi.

Verilen önergede Maradit’in, Kültür Mahallesi 754’inci sokağa, Namık Kemal İlkokulu önündeki yaya yoluna, Günaydın’ın ise evinin bulunduğu sokağa isminin verilmesi yer aldı.

Mecliste bulunan partilerin Meclis üyelerinin tamamı oy birliği ile isim verilmesi konusunda olumlu oy kullandı ve meclisten karar çıktı.

 

BEDRETTİN MARADİT KİMDİR?

26 Nisan 1951'de İstanbul'da bastırdığı Düzce Postası'nın birinci sayısı ile Düzce'yi ilk süreli yerel gazeteye kavuşturan Bedrettin Maradit, 6 ay sonra Düzce'ye ilk baskı makinasını getirdiğinde, bölgenin ilk kapsamlı matbaasını da kurmuş oldu.

Bedrettin Maradit'in başlattığı girişimler, Düzce'de basın dışında matbaacılık alanında da mesleki bir eğitim hamlesi oldu. Düzce'nin en eski ve en büyük matbaalarının, en eski gazetelerinin sahipleri ile basın - yayın dünyasının yüzlerce çalışanı, Düzce Postası okulunda çıraklıktan ve kalfalıktan ustalığa kadar yetişip meslek sahibi oldular.

Düzce'nin ilk kapsamlı matbaasının, ilk kurşun dizgi makinelerinin, ilk klişe atölyesinin, ilk ofset makinelerinin ve bunları çalıştıracak uzmanların ilk defa Düzce'ye getirilmesi Maradit'in girişimidir.

Düzce'nin en eski ve ilk günlük gazetesi Düzce Postası ile Bolu Exspres, Sesimiz ve Bolu Gündem Gazeteleri'nin kurucusu ayrıca Düzce'ye ilk teşkilatlı matbaayı getiren girişimci olan gazeteci - yazar  Bedrettin Maradit, 09 Nisan 2013 günü Hakkın rahmetine kavuştu. Düzce ve Bolu'da basının duayeni sayılan, Basın Şeref kartı sahibi Maradit, 10 Nisan 2013'te dualarla defnedildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • harbici
    harbici
    6.02.2021 12:34

    Görüşümü defalarca yazdım,yazarınız Metin Köseerde bir kaç defa yazdı rahmetli Bedrettin Maradit isminin bir sokak veya caddeye verilmesi itirazımız yok ama yeni açılacak bir caddeye verin.Burası OKUL Sokaktı,sonra 754 sokak oldu,yarın bir gün birileri gelir buranın ismi Namık Kemal Oklulundan dolayı Namık Kemal sokak olarak değiştirilirse ne olacak,olurmu.Cadde sokak isimleriye bu kadar oynamayın.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız