Prf. Dr. Psikolog yazar: Doğan Cüceloğlunun anısına

Prf. Dr. Psikolog yazar: Doğan Cüceloğlunun anısına
24.02.2021 - 09:14

Kıymetli Bilim Adamı'nın sonsuzluğa vedası ülkemizde derin üzüntü yarattı. Sevilen sayılan değerli kılınan bir bilim adamıydı. “Mekanı Cennet Ruhu Şad Olsun..” sevgiyle

Çocuklarımızı, Doğan Cüceloğlu'nun bilge eserleriyle büyüttük..Anarken güzelliklerini Pisikolog. DR.Celalettin İçmelinin de hocasıydı; yolundan yürüdüğü ışığından bilgisinden yararlandığı,hepimizin sevgili büyüğü bilim adamı olmasının yanında kocaman yüreğiyle,'' İletişim & Psikolog'' olmasının bu denlı ruhuyla benliığiyle örtüşmesi insana güven duygusu veriyordu..

Doğan Cüceloğlu'nun kısa bir özgeçmişiyle analım istedim. 9 Şubat 1938 de Mersin 'Silifke' de doğmuştur. 16 Şubat 2021 de İstanbul'da hayata veda etmiştir. Vefatıyla tüm sevenlerini; psikolog öğreti hocalığının iletişim uzmanlığının, yetisiyle yoğun sevgi yaşattığı gençleri çocukları hepimizi yalnız ve sevgisiz bırakıldık hissiyle, sevgi yoksunluğunun hüznünü yaşadık..

Doğan Cüceloğlu, ''Psikoloji & iletişim Psikolojisi'' Eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamlamıştır..Hacettepe Üniversitesi'nde Boğaziçi Üniversitesi'nde Kaliforniya Üniversitesi'nde, Öğretim üyeliği yapmıştır..40'tan fazla bilimsel makalesi yayımlanmış çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sunmuştur. Çok sayıda kişisel gelişim kitabı ve Türk insanın düşünce, duygu ve davranışlarını incelemiştir.

PRF. DR. Doğan Cüceloğlu, küçük yaşta annesinin kaybına inanamamış ve bir gün geleceğine inanmış günlerce ''annem komşuya gitti gelecek diye bekledim. daha sonra ki günlerde gelmeyince bekleyişim umutsuzluğa dönüştü. Sonsuzluğa yolculuğundan dönmeyeceğini büyüklerimin açıklamalarıyla kavramaya çalıştım.'' Diye anlatıyordu söyleşilerinde yazılarında dile  getiriyordu. Yazılarında gerçek hikayeler vardı; bilimsel makalelerinin dışında öykü tarzında yazıyordu. ''ANNEM YOKSA KİMSEM YOK''  annesine duyduğu özlemi, kaybından duyduğu çocuk yaşta ki derin acısıyla birlikte annesini unutmayan derin anne sevgisinin önemini yazılarında öykü biçimde anlatımıyla dile getirmiştir..

Doğan Cüceloğlu'nun annesini anarken, tüm annelerimizin şefkatle koşulsuz sevgilerini hasretle minnetle derin sevgimiz saygımızla anmak istedim.. 

Necile İçmeli