Arsa ve bina satılacak

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Düzce İl Özel İdaresi tarafından satışa çıkarılan Düzce İsmetpaşa Ortaokulu binası ve arsası ile ilgili açıklama yaptı.

Arsa ve bina satılacak
15.06.2021 - 18:07

1019 öğrencisi olan okulun, ikili eğitim yaptığını ifade eden Yiğit, okulda 16 derslik bulunduğunu, ayrıca mevcut okul bahçesinin küçük olup, öğrenciler için gerekli olan oyun ve spor alanları ihtiyacını karşılamadığını ifade etti.

İsmetpaşa Ortaokulu’nun mevcut binasının deprem yönünden güçlendirilmesi gereken bir bina olduğunu ifade eden Yiğit, “Okul arsası 1325 metrekare olup okulun normal öğretime geçebilmesi ve öğrencilerin ihtiyacı olan sosyal alanların oluşturulabilmesi için yeterli değildir. İsmetpaşa Ortaokulu'nun yerine yeni okul binası yapılamayacağından, imar durum değişikliği yapılmış ve ticarî alana dönüştürülmüştür. Okul yerinin satışından elde edilecek gelirle yeni okulun yapımına Darıcı Mahallesindeki otogar yanında bulunan 10 bin metrekare arsa üzerinde başlanacaktır.

İsmetpaşa Ortaokulu’nun yakın çevresinde okul yapımı için uygun arsa bulunmadığından, yeni okul yapımının tamamlanmasıyla birlikte okul, mevcut binasına 1100 metre uzaklıkta bulunan Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine taşınacak olup, yeni yapılacak olan okul da Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine tahsis edilecektir.

İsmetpaşa Ortaokulu bu süreçte, geçici olarak Atatürk Ortaokulu/TOBB İlkokulu bahçesinde bulunan ve yakın zamanda güçlendirilmesi ve tadilatı yapılan ve şu an boş olarak duran ek binaya taşınacaktır. Planlanan bu çalışmaların yapılması ile birlikte Düzce’de ikili eğitim sorunu ortadan kalkacaktır” ifadelerini kullandı.