1535 Dosyada Uzlaşma Sağlandı

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, uzlaştırma alanında Türkiye’nin en başarılı illeri arasında yer alarak Adalet Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.

1535 Dosyada Uzlaşma Sağlandı
16.07.2021 - 17:27

Adalet Bakanlığı tarafından İzmir ilinde 3. Uzlaşma Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı ve Ödül töreni düzenlendi.

Törende Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından 2020 yılında en başarılı olan 25 Cumhuriyet Başsavcılığı ile 10 uzlaştırmacıya plaket ve ödül verildi.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, 2020 yılında gelen 1658 dosyanın 1535 tanesini uzlaştırma sağlanarak sonuçlandırdığı için en başarılı iller arasına girerek plaket almaya hak kazandı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik ve Uzlaştırma Bürosu Savcısı Tuğçe Demir, törende plaket aldı.

 

GÜL: VATANDAŞ DEVLETİ MAHKEME ETMEDEN ÖNCE MASAYA OTURACAK

Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 1 Ocak 2017’den itibaren 1 milyon 14 bin dosyada uzlaşma sağlandığını söyledi. Bakan Gül, “2017’den bugüne uzlaştırma kurumu sayesinde karşı tarafı da sayarsak 2 milyon taraf uzlaşmış demektir. Bu kişilerim ailelerinin, uzlaşma olmasa bu süreçteki yıpranmalarını bir tarafa bıraksak asgari 2 milyon kişinin 2017’den beri uzlaştığı bir durumla karşı karşıyayız. 2017’de yüzde 80’le başlayan müzakere başarı oranı 2020’de yüzde 85’e ulaşmıştır. Uzlaştırmayla benzer özellik arz eden idari sulh mekanizmasını kurma hedefimizin gerçekleşmesini de yine takip ediyoruz. Vatandaş devleti mahkeme etmeden önce masaya oturacak. Vatandaş devletle; devlet vatandaşla mahkemelik olmada önce bir masa etrafında oturarak meselenin konuşulmasını, uyuşmazlığın çözülmesini önemsiyoruz. Bu konuda inanıyorum ki gerekli yasal düzenlemeler Meclis’imizin iradesi ile kanunlaşacaktır” diye konuştu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız