Kader denilerek geçiştirilmemelidir

Kader denilerek geçiştirilmemelidir
17.08.2021 - 14:25

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz 17 Ağustos 1999 depreminin 22’inci anma yıl dönümü için bir mesaj yayımladı. Doğal afetlerin neden ve sonuçları ile ‘kader’ olarak geçiştirilmemesi gerektiğini ifade eden Caymaz mesajında şu görüşlere yer verdi:

“ Doğal afetler adı üzerinde doğa olayıdır. Ama nedenleri ve sonuçları ile insanlar için bir kader değildir. Düzce’de 17 Ağustos tarihinde 270 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce insan sakat kalmış, 3132 konut ve 692 işyeri tamamen yıkılmıştır.

Bugün geldiğimiz noktada en önemli sorunumuz depremlerde hasar gören mevcut şehir merkezi ve çevresindeki binaların sağlamlaştırılması,  yıkılması gereken binaların yıkılması,  eski yanlışlarımızı tekrar etmeden mevcut yapı stoğunun elden geçirilmesidir.

Tüm dünyada kabul edildiği gibi afetlerle etkin mücadelede en önemli yöntem önceden önlem alma kültürünün kamu yönetimi anlayışına ve toplumun tüm katmanlarına yerleşmesidir. Önceden hazırlıklı olmanın en önemli göstergesi ise başta devletin kurumlarının bu konuda hazırlık olmasıdır. Buna uygun bir afet yönetimi anlayışının uygulamalar eliyle ve devletin bu konudaki yapılanmasını tamamlaması ile mümkün olacaktır.

Ülkemiz yeryüzünün önemli deprem kuşaklarından birisinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar geçirdiğimiz deprem felaketleri göstermektedir ki, depremlerin etkileri ile etkin mücadele edemiyoruz. Deprem riski olan bölgelerimizde ‘Kentsel dönüşüm sürecinin’ hızlandırılması, bunun için ekonomik ve sosyal tedbirlerin bir an önce ele alınması gerekiyor.

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlere bir kez daha rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız