Akçakoca ve Reni kardeş şehir oldu

Akçakoca ve Reni kardeş şehir oldu
6.09.2021 - 12:51

Akçakoca Belediye Başkanı M. Okan Yanmaz, Odessa Bölge Devlet İdaresi Birinci Başkan Yardımcısı Mr. Mykhailo Sherafonenko ve Reni Şehri Bölgesel Topluluğu Mr. Igor Pheklov ile Akçakoca Belediyesi arasındaki ortaklık ilişkilerini görüşmek üzere bir araya geldi. Bu görüşmede Reni ve Akçakoca kentleri arasında ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğine dayalı protokol imzalandı.

İmzalanan protokol doğrultusunda 5 yıl boyunca çeşitli faaliyetlerde beraber hareket edecek olan Akçakoca ve Reni şehirleri kardeş şehir ilan edildi.

Ortak bir mesaj paylaşan Akçakoca (Türkiye) ve Reni (Ukrayna) şehirlerinin temsilcileri, “Hemşerilerimizin istek ve ihtiyaçlarını yerine getirme çabamız içinde; şehirlerimiz ve hemşerilerimiz arasındaki karşılıklı ilişkiyi arttırmak, aramızdaki diyaloğu geliştirmek; karşılıklı deneyim alışverişinde bulunmak ve sorumluluk alanımıza giren ve birlikte gelişmemize katkı sağlayacak olan tüm konularda ortak faaliyetlerde bulunmak amacıyla burada bulunmaktayız. Şehirlerimiz Akçakoca ve Reni ortak amacıyla; AB Finansmanlı Projeler, kardeş şehir projeleri, Dünya Bankası Finansmanlı projeler, turizm, kültürel aktiviteler, arkeolojik çalışmalar, gemi bakımı ve balıkçılık sektörü alanlarında işbirliği içinde; Kültür Turizmi alanında iyi örnek uygulamalarını karşılıklı konu alma, Reni yerel ve ulusal sanatçılarının Akçakoca’ya gelip sanatsal aktivitelerde bulunması, Balıkçılık sektöründe ki uygulamaların yerinde ziyaret edilmesi ve örnek alınması, faaliyetlerini; 5 yıl süreyle bir arada yürütmek niyet ve kararlılığındadır” dediler.

Reni şehri ile yapılan kardeş şehir protokolüne ek olarak İzmal (Ukrayna) Şehri Sosyal Bilimler Devlet Üniversitesi ile akademik işbirliği adına imzalar atıldı. İzmal (Ukrayna) Şehri Sosyal Bilimler Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaroslav Kichuk’la imzalanan Ortaklar Protokolü ile akademik işbirliğinin de temelleri atılmış oldu. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız