Amerikan kelebeği kabusu sürüyor

Amerikan kelebeği kabusu sürüyor
10.09.2021 - 14:43

Düzce’de çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele çalışmaları yetersiz kalıyor.

Düzce’de ilk kez 1997 yılında görülen ve son yıllarda artış yaşanan, başta dut olmak üzere söğüt, çınar, akçaağaç, fındık ve çok sayıdaki bitki türü ile beslenen Amerikan beyaz kelebeği sorun olmaya devam ediyor.

Düzce İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenek ile bu yıl 2 kez ilaçlama çalışmaları yapıldı. Ancak Tarım İl Müdürlüğü’nün başlattığı ilaçlı mücadele yetersiz kaldı ve başta fındık ağaçları olmak üzere meyve ağaçlarını tırtıllar sardı.

Fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarında görülen tırtıllar, bitkinin kök, dal, meyve, yaprak gibi aksamlarına zarar vermek suretiyle önemli ölçüde verim kayıpları meydana getiriyor.

Ruhi Ak adlı bir vatandaş, tırtılların fındık ağaçlarına büyük zarar verdiğini ifade ederek, “Tırtıl dedikleri Amerikan kelebeği, yiyebilse fındık ağacının dallarını bile yiyecek. Artık bir önlem alınması lazım. Ne bileyim onları yiyen bir kuş türü üretip doğaya salmak mı lazım. Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum. İlaç ile baş olacak gibi değil. Hangi ağaç olursa olsun yaprak bırakmıyorlar” diyor.

Vatandaşlar, ağaçların kuruyacağından, ağaçların meyve vermeyeceğinden endişe ettiklerini söylüyor.

(Düzce Postası/Yiğit Batu Maradit)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 20.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız