“Kadın cinayetlerinde failler en ağır şekilde cezalandırılmalı”

Kadın cinayetlerinin önlenmesi konusunda yasaların etkin ve hızlı bir biçimde uygulanmadığını ifade eden Düzce Barosu Kadın Hakları Merkezi, “Kadın cinayetlerini önlemek için etkin ve hızlı bir başvuru mekanizmasının bulunması zorunludur” açıklaması yaptı.

“Kadın cinayetlerinde failler en ağır şekilde cezalandırılmalı”
13.01.2022 - 14:42
Güncelleme 13.01.2022 - 14:45
Haber Merkezi

Düzce Barosu Kadın Hakları Merkezi, 11 Ocak 2022 tarihinde, İstanbul Barosu mensubu 29 yaşındaki genç avukat Dilara Yıldız’ın öldürülmesine ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

Yıldız’ın kamuya açık bir alanda, eski nişanlısı tarafından silahla 5 kez kurşunlanarak öldürüldüğünü üzülerek öğrendiklerini ifade eden kadınlar, tasarlanarak işlenen bu cinayetin, bir kadın cinayeti olduğunu ifade ettiler.

“Düzce Barosu ve Kadın Hakları Merkezi ve tüm hukukçular olarak, kadının toplumdaki yeri, kadına yönelik şiddetin son bulması, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yoğun bir çaba sarf etmekteyken ve bu konulara toplumda dikkat çekmeye çalışırken, en temel insan hakkı olan yaşam hakkının, özellikle kadınlar söz konusu olduğunda devlet tarafından yeterince korunamadığını görmekteyiz” denilen açıklamada, kadınların yaşam hakkının her an tehlikede olduğuna ve kadınların erkek egemen toplumda sürekli olarak fiziksel, zihinsel ve sosyal şiddete maruz kaldıklarına dikkat çekildi.

 

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMEK, FAİLLERE CESARET VERİYOR”

Katledilen genç avukat gibi temel haklarını bilen ve hukuka başvuruda bilinçli olan kadınların dahi öldürüldüğü vurgulayan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu husus göstermektedir ki, kadın cinayetlerinin önlenmesi konusunda yassalar etkin ve hızlı bir biçimde uygulanmamaktadır. Kadın cinayetlerini önlemek için etkin ve hızlı bir başvuru mekanizmasının bulunması zorunludur. Her şeyden evvel toplumda kadına yönelik bakış açısının da değişmesi ve kadının her anlamda erkek ile eşitliği bilinci yerleşmelidir. Bu ancak ve ancak devletin bu yöndeki teşviki, önleyici mekanizmaları etkin hale getirmesi ve bu konuda çalışan her kurum ve kuruluşun aktif katılımını sağlaması ile mümkün olacaktır. İstanbul Sözleşmesinden çekilmek, faillere cesaret vermektedir. Ayrıca 6284 Sayılı Yasanın da etkin uygulanmasını engellemektedir. Aynı şekilde kadının temel hakları ve statüsünü değersizleştirmek amacı taşıyan tüm açıklamalar da aynı şekilde toplumda olumsuz etkiler yaratmaktadır. Öldürülen kadınlar, nafakanın süresi kadar tartışılmamakta ve konuşulmamaktadır.

Kadının ölümünden sonra hüznü paylaşmanın yanında, kadının ölümünü engellemek hepimizin görevidir. Bu sebeple önleyici tüm tedbirlerin etkin ve hızlı uygulanmasını, kadın cinayetlerinde faillerin en ağır şekilde cezalandırılması ve takdiri indirim yapılmamasını, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinç yaratmak adına basının üzerine düşeni yapmasını, baroların ve sivil toplum örgütlerinin de tüm önleyici tedbirlerde çalışmalara destek olmalarını talep ediyoruz.

Öldürülen genç meslektaşımızın ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileklerimizi ileterek, davanın takipçisi olacağımızı ve kadın cinayetlerinin son bulması için Kadın Hakları Merkezi olarak elimizden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceğimizi bildiririz.”

 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 18.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar