"Sahne sanatları günleri"

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “I. Sahne Sanatları Günleri” kapsamında düzenlenen programda, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Aktulum, "Metinlerarasılık ve Göstergelerarasılık" başlıklı çevrim içi konferansa konuk oldu.

"Sahne sanatları günleri"
6.05.2022 - 17:11
Haber Merkezi

Dr. Öğr. Üyesi Pınar İnceefe ve Arş. Gör. Dr. Hatice Şaşmaz tarafından organize edilen konferansta; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ile Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran’ın açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Kubilay Aktulum bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Metinlerarası ve göstergelerarası ilişkiler üzerine kuramsal yaklaşımları paylaşarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Kubilay Aktulum, metinlerarasılık kavramının biri yöntem diğeri metinsel etki olmak üzere iki ayrı düzlemde ele alınması gerektiğini vurguladı. Yakın dönemlere kadar bir metodoloji olarak tanımlanamasa bile tarih boyunca tiyatro, edebiyat, heykel, resim, müzik ve sinema gibi sanat alanlarında metinlerarası ilişkileri görmenin mümkün olduğunu ifade eden Aktulum, H. Braun-Vega, Cézannne, Goya, Picasso'nun; Scorsese, Hitchcock, McQueen'in çalışmaları arasındaki göstergelerarası ilişkilere; tiyatroda Antigone, Medea figürlerinin metinlerarası ilişkilerle yeniden kuruluşuna; mitik anlatıların heykelden modaya, fotoğraftan romana, resimden müziğe girift bir biçimde görülme biçimlerine ilişkin örnekler sundu.

Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanlarının yoğun ilgi gösterdiği konferans, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız