Örnek bir proje oldu

Kadınların iş hayatında gelişmesine ve büyümesine yardımcı olmak, hayata daha güvenli bakmalarını sağlamak amacıyla Düzce Valisi Cevdet Atay’ın girişimleriyle İl Özel İdaresi’ne ait kalıcı iş yerlerinde hizmete açılan Düzce Kadın Emeği Merkezi, Düzceli kadınlarımıza iş kapısı oldu.

Örnek bir proje oldu
7.05.2022 - 15:25
Haber Merkezi

‘Ben de varım’ diyen üretken ve girişimci tüm kadınlar bir çatı altında Kadın Emeği Merkezinde toplanarak, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 4 bin metre kare alanda AVM statüsünde faaliyet gösteren ve Türkiye’ye örnek olan Düzce Kadın Emeği Merkezi bünyesinde üretim, satış, eğitimin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler da gerçekleştiriliyor. Kafe ve anaokulunu da bünyesinde barındıran merkez, 24 saat güvenlik gözetimi altında tutuluyor. Gün geçtikçe büyüyen ve gelişen merkezde, bugün 7 kadın kooperatifi ve 25 aktif kadın girişimci faaliyet gösteriyor.

Kadın Emeği Merkezi’nin kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgiler aldığımız Kadın Emeği Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve Olimpik Anneler Kooperatifinin Kurucu Başkanı Nermin Alayıldız, Düzce Valisi Cevdet Atay’ın girişimleri ile faaliyete geçen merkezin birçok kadına ekmek kapısı olduğunu vurgulayarak, her geçen gün büyüdüğünü söyledi. Alayıldız, “Kadın Emeği Merkezi Düzce Valisi Cevdet Atay’ın kooperatifimizi ziyareti sırasında fark edilen bir merkez. Valimiz Cevdet Atay, Olimpik Anneler Kooperatifini ziyareti sırasında merkezimizi gördü ve daha sonra bu merkeze kadın eli değdiği zaman neler olabileceğini söyledi. Burayı Kadın Emeği Merkezi olarak düşündü ve ‘Kadın kooperatiflerini bir çatı altında toplayalım, kadın girişimcilerimizi buraya alalım. Kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayalım’ dedi ve projeyi başlattık. Bunun arkasından sürdürülebilirliğini sağlamak için diğer kurum ve kuruluşlardan destek alarak, burayı faal hale getirdik. Burası İl Özel İdare’nin iş merkeziydi, tadilat ve eksikliklerin tamamlanmasıyla birlikte faaliyete geçtik. Yaklaşık 4 aydır aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. Isıtma, kanalizasyon ve ışıklandırma sorunları vardı, Özel İdare tarafından tamamlandı” dedi.

 

“MERKEZ BÜNYESİNDE 7 KADIN KOOPERATİFİ VAR”

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde İl Özel idareye ait kalıcı işyerlerine yapılan Kadın Emeği Merkezi çatısı altında 7 tane Kadın Kooperatifi olduğunu vurgulayan Nermin Alayıldız, “Bunların çoğu ilçe kooperatifi, ilçelerinde faal olarak kooperatifçilik yapıyorlar. Kadın Emeği Merkezi’nde ise satış ofisi açarak ürünlerini tanıtıyorlar. Cumayeri Kooperatifi var, kendi ilçelerinde fındık ve damat fındığı, şekerli fındık, fındık ezmesi gibi işlenmiş ürünler yapıyorlar. Tarım ve El Sanatları Kooperatifi var, tarımla ilgileniyorlar. Dört Mevsim Turizm Kadın Kooperatifimiz var, turistik el sanatları, turistik eşyalar, Düzce’ye özel el sanatlarını sergiliyorlar. Çilimli Kooperatifi var, cam işçiliği üzerine kendilerini geliştiriyorlar. Gölyaka Kooperatifimiz var, yöresel ürünler, mum ve sabunla ilgili mentörlük desteği alıyorlar. Olimpik Anneler Kooperatifimiz var, yöresel ürünler yapıyor ve gelirini spora harcıyorlar. Spor Bakanlığı ile bir destek içindeler” diye konuştu.

 

“25 AKTİF KADIN GİRİŞİMCİMİZ VAR”

Alayıldız, “Kadın Emeği Merkezi çatısı altında 25 aktif kadın girişimci faaliyet gösteriyor. Ahşap atölyelerimiz var, kadınlar ahşap işlemeciliği yapıyor. Yine ahşap boyama ve süs eşyaları yapan girişimcilerimiz var. El sanatları yapan kadınlarımız, halı dokuyan kadınlarımız var. Börek evi var, ‘Düzce Sarma’ diye bir marka almaya çalışan girişimci bir kadınımız var. Kalıcı makyaj yapan kadın girişimcimiz var, çiçekçi bir kızımız var çok genç bir girişimci, çiçek yapıyor. Düzce Üniversitemizin Yaşam Boyu Hayat Merkezi var. Kadınlarımıza mentörlük sağlıyorlar. Cam işçiliği yapan kadın girişimcimiz var. Takı, boncuk işlemeciliği yapan girişimci kadınlarımız Kadın Emeği Merkezi bünyesinde faaliyet gösteriyor” dedi.

 

“HEDEFİMİZ 150 KADIN GİRİŞİMCİ”

Kadın Emeği Merkezi’nin kadınların ayaklarının üzerinde durabilmesi için yapılan bir merkez olduğunu kaydeden Alayıldız, “Merkezimizde kadınların iş hayatına adaptasyonu sağlanıyor. Kendi başına yapamadıkları şeyleri kooperatif çatısı altında yapıyorlar. Ya da burada mentörlük desteği ile yapıyorlar. 25 kadın girişimcimiz var. Yeni tahsislerle birlikte 50 kadın girişimciye ulaşmayı düşünüyoruz. 50 kadın girişimcinin yanında 3 çalışan olabileceğini düşünürsek, 150 kadın girişimci olarak hedef koyuyoruz” dedi.

Kadın Emeği Merkezi içerisinde bir de anaokulu olduğunu vurgulayan Kadın Emeği Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Nermin Alayıldız, “Merkezimizde çalışan kadınlarımızın çocuklarını düşünerek anaokulunu faaliyete geçirdik. Kadınlarımız çocuklarıyla aynı ortamda daha rahat çalışıyorlar. Yine eğitim ve toplantı salonlarımız var, kadınlarımıza eğitim veriliyor. Haftada bir gün düzenli eğitim alıyorlar. Bunun dışında KOSGEB danışmanlığı alıyorlar. TSO Kadın Girişimciler Kurulumuzun açık ofisi var, burada da kendi başlarına iş görüşmesi yapmaları, işin kurulum aşamasında neler yapmaları gerektiği ile ilgili tecrübe kazanıyorlar. Kariyer günleri ile birlikte bunları başarmış kadınlar bir araya geliyorlar. Yine açık alanlarımız var, kadın kafe, kadın kıraathanemiz yapıldı. Düzce halkını buraya çekip tanıtmak istiyorum” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR PROJE OLDU

Kadın Emeği Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Nermin Alayıldız, Düzce Belediyesi tarafından Kadın Emeği Merkezi bünyesinde çalışan kadınlara ücretsiz ulaşım kartı sağlandığını söyledi. Alayıldız, “Kadınlarımız buraya gelip giderken otobüsleri ücretsiz kullanıyorlar. Yine Düzce Belediyesi’nden güvenlik desteği aldık. Burada artık kadınların 24 saat kalabilecekleri şekilde güvenlik mevcut. Düzce Kadın Emeği Merkezi, Türkiye’de örnek bir proje oldu. Merkezimizin binası 4 bin metre karenin üzerinde olduğu için AVM statüsünde. Sosyal faaliyet alanlarından dolayı örneği yok diyebiliriz. Ortak yaşam alanlarımız var, merkezimizin yönetim şekli ile ilgili bizden sürekli bilgi alıyorlar” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız