Gastronomi Festivali başladı

Akçakoca’da düzenlenen “Gastronomi Festivali”nde panelistlere kruvasan, diğer misafirlere ise kuru pasta ikram edilmesi şaşkınlıkla karşılandı.

Gastronomi Festivali başladı
10.05.2022 - 19:38
Güncelleme 11.05.2022 - 22:17
Özel Haber

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Gölyaka Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı işbirliğiyle organize edilen, “Akçakoca Gastronomi Festivali”  başladı.

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda düzenlenen festivalin ilk gününde, panel düzenlendi. Beykent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı ve TV Programcısı Dr. Öğretim Üyesi Esat Özata moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen MYO Öğretim Görevlisi ve Tohum Ambarı Kurucusu Berker Çiftçi, Anadolu Üniversitesi Eskişehir MYO Aşçılık programı Öğretim Üyesi ve “Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin” kitabı yazarı Dr. Osman Güldemir, Osmanlı ve Ortadoğu mutfakları üzerine uzmanlaşan uluslar arası ödüllü şef Yunus Emre Akkor ile Coşkun Yemek firması sahibi Ercan Coşkun konuşmacı olarak katıldılar.

Konuşmacı misafirlerden Berker Çiftçi, mutfağın savunma sanayii kadar önemli olduğunu ifade ederken, Anadolu’da eskiden gelin olarak evden çıkan kızlara tohum hediye edildiğini ve bu geleneğin yaşatılması gerektiğini söyledi.

Ercan Coşkun ise, yurt içinde gastroturizm hareketliliğinin çok fazla olduğunu, ancak yurt dışına Türk mutfağının yeterince iyi tanıtılamadığını söyledi ve “Kendi mutfağımızdan giderek uzaklaşıyoruz” dedi.

Esat Özata ise, Türkiye’de 100’e yakın gastronomi bölümü olmasına rağmen, hiçbirinde tarım dersi bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekti.

Yunus Emre Akkor ise, Türk mutfağına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Akkor, “Ben 1000 yıllık tarifi değiştirecek kadar terbiyesiz değilim. Ben 14. 15. Yüzyıldaki yemeği yapıyorum” şeklinde konuştu. Akkor, okuldan önce ailede mutfak kültürünün çocuğa aşılanması gerektiğini ifade ederken, önündeki masada duran kruvasanı işaret ederek, “Zihniyetimizi değiştirmemiz gerekiyor. Mesela Düzce fındığı ile meşhurdur. Bu masada kruvasan yerine fındık olabilirdi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan panelin düzenlendiği salonun girişinde de kokteyl masalarının üzerinde pastaneden alınan kuru pastaların ikram olarak katılımcılara sunulması büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız