Gözler Konuralp’e çevrildi

Konuralp’te bulunan Prusias Ad Hypium antik kentinde, tiyatroyu ikiye bölen drenaj sisteminin keşfedilmesi tüm gözleri Konuralp’e çevirdi.

Gözler Konuralp’e çevrildi
11.05.2022 - 18:01
Özel Haber

Habertürk TV’de yayınlanan ve Oylum Talu’nun sunduğu Burası Haftasonu programına konuk olan Arkeolog Nezih Başgelen, heyecan verici keşife dikkat çekti.

Prusias Ad Hypium’un Batı Karadeniz’in nitelikli bir ören yeri olduğunu vurgulayan Nezih Başgelen, bugüne kadar çıkan eserleri nedeniyle da önemli bir antik kent olduğunu ifade etti. Konuralp’ten çıkan ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Tyche heykelinin, Anadolu’da bulunmuş en güzel, en görkemli ve insanı etkileyen eserlerden biri olduğunu belirten Başgelen, “Bugüne kadar oradaki tiyatroyu biliyorduk, ya da gittiğimiz vakit müzesinin koleksiyonlarında sınırlı şeyi görebiliyorduk. Tiyatro ciddi bir bilimsel çalışmaya konu oldu ve tam yamaçta kurulmuş, diğer antik tiyatrolarda karşımıza çıkan pek çok karakteristik unsuru ile gün ışığına çıkarken, bir de baktılar sahnenin ortasında koskoca bir drenaj var. Roma, özellikle Akdeniz dünyasında, ama bizim coğrafyamızda. Bizim coğrafyamız, çok özel bir coğrafya ve Roma arkeolojisinin o yüzden en ilginç yapı tipleri, mühendislik örnekleri ve başarıları Anadolu coğrafyasında görülüyor. Belki aşağıda Efes’teki, Perge’deki, diğer Roma kentlerindeki gibi büyük anıtsal çeşmeler olabilir, havuzlar olabilir. O açıdan heyecanları çok yerinde ve önemli Düzce’deki arkadaşlarımızın. Ama şüphesiz Düzce önemli bir arkeolojik kente sahip. Gerçekten Batı Anadolu’nun Efes’i diyebiliriz gelecekte. İstanbul’a da çok yakın. Düşünebiliyor musunuz 2 saatte gidebileceğiniz bir Roma tiyatronuz var artık. Kazılar ilerlesin, hep birlikte gideriz. Hem yerinde eserleri görürüz. Müthiş bir yer. O açıdan İstanbulluları Düzce’ye davet edelim” ifadelerini kullandı.

Düzce Belediyesi’nin de kazılar ile yakından ilgilendiğini ifade eden Başgelen, “Anladığımız kadarıyla oranın bu arkeolojik zenginliğini toplumla da Türkiye ile de buluşturmak istiyor. Onları da kutluyoruz” şeklinde konuştu. (Çiğdem Diger)

 

GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA BULUNDU

Düzce'nin Konuralp Mahallesi'nde bulunan ve "Batı Karadeniz'in Efes’i" olarak adlandırılan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor. Tarihi, M.Ö. 3’üncü yüzyıla kadar dayanan bölgede, antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapılar yer alıyor.

Antik kentin tiyatro bölümünde ise arkeologları heyecanlandıran yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu çerçevede, kazı çalışmaları sırasında tiyatroyu ikiye bölen drenaj sistemi ortaya çıkartıldı. Drenaj sisteminin çalışır durumda olduğu öğrenildi.

 

Foto altı: Tarihi, M.Ö. 3'üncü yüzyıla uzanan Prusias Ad Hypium Antik Kenti'nde, Roma dönemine ait antik tiyatroların hiç birinde rastlanılmayan çalışır durumda drenaj sistemi bulundu.


Editör: Z. Serap Arslan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız