Lider kurumda değişimi hayata geçiren kişidir

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Gazi Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yöneticilere ve Liderlere Altın Tavsiyeler“ başlıklı hizmet içi eğitim programına konuşmacı olarak katıldı.

Lider kurumda değişimi hayata geçiren kişidir
18.05.2022 - 14:12
Güncelleme 18.05.2022 - 14:14
Haber Merkezi

Gazi Üniversitesi akademik ve idari personelleri için düzenlenen ve Gazi Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü Aydın Kayaer’in konuşmasıyla başlayan program, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç’un konuşmasıyla devam etti. İyi bir liderlik ve yöneticiliğin kurumun başarısındaki önemine dikkat çeken Prof. Dr. Bekir Buluç, eğitim faaliyetlerinde bu tür konulara ağırlık verdiklerini belirterek programa katkıları için Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür etti.

Lider ve yönetici arasındaki farklara değinerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar; yöneticinin işi yaptıran kişi olduğunu ve astlarının bulunduğunu ifade ederek liderinse işi yaptırmanın ötesinde kurumda değişimi hayata geçiren kişi olduğunu dile getirdi. Yöneticinin meşru yetkisini kullandığını söyleyen Rektör Çakar, liderin otoritesinin kaynağının kendisi yani karizması olduğunu sözlerine ekledi.

Dönüşümcü liderlik kavramından da söz eden Prof. Dr. Çakar, ortak vizyon oluşturma, ilişkileri geliştirme, kültür oluşturma, rehberlik etme, kişilik sergileme ve sonuçlara ulaşmayı dönüşümcü liderliğin en önemli özellikleri olarak sıraladı.

Örgüt kültürü boyutlarını; Güç Mesafesi, Bireycilik/Toplulukçuluk, Erillik/Dişilik ve Belirsizlikten Kaçınma başlıklarında açıklayan Çakar; ülkemizin Güç Mesafesi boyutunda yüksek, Bireycilik/Toplulukçuluk’ta toplulukçu, Erillik/Dişilik’te orta, Belirsizlikten Kaçınma’daysa yüksek oranlara sahip olduğunu ifade etti.

Liderlik ve kültür arasındaki ilişkiye de değinen Rektör Çakar, liderlikte önem verdiği mottolardaki; bilgi kanallarının açık olması, planlı risk alma, vizyon oluşturma, güven verme, özgüven sahibi olma, sınırları iyi belirleme, vicdanlı ve ahlaklı olmanın önemine vurgu yaptı. Son olarak Gazi Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü Aydın Kayaer’in sorularını yanıtlayan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, programa emek verenlere teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız