Klimalarda enerji verimliliği için bunlara dikkat!

MAKİNA Mühendisleri Odası (MMO) Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Sayman Üyesi Hasan Gökmen, ülkemizde elektrik enerjisi tüketiminin yaz aylarında rekor kırdığını ve bu durumun enerji güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Klimalarda enerji verimliliği için bunlara dikkat!
23.05.2022 - 17:54
Haber Merkezi

Yaz dönemlerinde klima kullanımının elektrik tüketimi artışındaki etkisinin büyük olduğunu vurgulayan Gökmen, yatırım ve işletme maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, yanlış kullanımı ve periyodik bakımlarının ihmal edilmesinin enerji tüketimini artıracağı gibi, sağlığımızı da tehdit edeceğini dile getirdi.

Gökmen, bu sebeple, tercihen klimaya ihtiyaç duyulmayacak pasif önlemler alınması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı; “Bina yalıtımı yapılmalı. Güneş siperi, gölgelik, bina çevresinin ağaçlandırılması gibi binanın güneş almasını sınırlayıcı önlemler alınmalı. Bina mimarisinin doğal havalandırma uygun tasarlanması öncelikli olmalıdır. Gece hava sıcaklığı nispeten düşük olacağından toplu yaşam alanları gece boyunca kapalı tutulmayıp, havalandırılmalıdır.”

Enerji maliyetlerinin devamlı arttığı, tasarruf tedbirlerinin alındığı günümüzde mevcut klimaların verimli çalışmasını ve doğru işletilmesini sağlamak amacıyla bazı konulara mutlak önem gösterilmesi gerektiğini dile getiren Gökmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

1-) Klima alımında, klima kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uygun bir şekilde seçilen ve montajı gerçekleştirilen sistemler; cihazların yüksek verimle uzun yıllar boyunca çalışmasına, mahal içinde bulunan insanların konforlu hissetmesine, yapıda herhangi bir problem yaşanmamasına, cihazların kesintisiz bir şekilde işletilmesine vb. olumlu geri dönüşlere olanak sağlamaktadır.

2-) Enerji verimliliği yüksek ürünler tercih edilmelidir.

3-) Dış ortama çıkılmaksızın günlük 9-10 saat klimalı ortamda bulunanlar için sıcaklık set değeri yaz ayları için 24-26 °C olmalıdır. Ancak evsel ve dış ortama giriş çıkışların yoğun olduğu mahallerde ise dış ortam sıcaklığından 6-9 °C düşük olacak şekilde ayarlanmalıdır. Fazladan düşük ayarlanan her 1 derece için elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 10 artacağı unutulmamalıdır.

4-) Klimaların periyodik bakımları mutlaka yapılmalıdır. Bakım sayesinde cihazların enerji tüketimini azaltacağımız gibi, kullanım ömrünü de uzatmış olacağız. Olası problemler önceden tespit edilerek cihazdan kesintisiz yararlanma imkanımız olacaktır. Ayrıca filtreler üzerinde biriken zararlı mikroorganizmaların, kirli havanın ve toz parçacıklarının ortamdan uzaklaştırılması sağlanacaktır. Bu amaçla bakım kapsamında; iç ve dış ünite serpantin temizlikleri, filtre temizlikleri, su gideri kontrolü, akım ve basınç kontrolü, kablo ve soket kontrolü, var ise bozulmuş boru izolasyon tamiratları, fan temizlikleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

5-) Dış üniteler direk güneş ışığına, güçlü rüzgara, kara ve yağmura maruz kalabilecek yerlere monte edilmemelidir. Gerekiyorsa hava akımına engel olmayacak şekilde gölgelik yapılmalıdır.

6-) İç ünitenin önünde hava akımını engelleyecek eşya olmamalıdır. Isı kaynaklarının (floresan, parlak ışıklı lamba vb.) yakınına ve yüksek sıcaklığa maruz kalabilecek yerlere monte edilmemelidir.

7-) Sıcaklığın düşük nem oranının yüksek olduğu zamanlarda klima nem alma modunda çalıştırılmalıdır.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız