Jeotermal enerjinin mevcut durumu konuşuldu

Düzce Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTEM) tarafından düzenlenen, jeotermal enerjinin mevcut durumu ve gelecek vizyonunun konuşulduğu program, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Jeotermal enerjinin mevcut durumu konuşuldu
24.05.2022 - 11:03
Haber Merkezi

“Jeotermal Enerji Uygulamaları” başlıklı söyleşide DÜTEM Müdürü Doç. Dr. Ali Etem Gürel, jeotermal enerjinin çevresel bazı kaygılar nedeniyle adeta bir “gri alan” olarak yorumlandığından bahsederek sözü, davetli konuşmacı Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Ergün’e bıraktı.

 

Jeotermal enerjinin oluşma ve yeryüzüne çıkarılma mekanizmasını açıklayarak sözlerine başlayan Doç. Dr. Alper Ergün, jeotermal enerjiden kaynak sıcaklıklarına göre oldukça fazla alanda yararlanmanın mümkün olduğunu ifade etti. Bu uygulamaların başında gelen elektrik üretimi ve bölge ısıtması gibi yöntemlerin dünya genelinde yoğun olarak kullanıldığını söyleyen Ergün, Türkiye’de de bu alanda oldukça önemli çalışmaların yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

 

Jeotermal enerjinin tarımsal alanlara etkilerine de değinen konuşmacı, gerekli önlemlerin alınması ve drenaj sularının tarımsal bölgelere ve temiz su kaynaklarına karışması engellendiğinde, bu enerji kaynağının güvenle kullanılabileceğinden bahsederek konuşmasını sonlandırdı. Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız