Nükleer enerjinin çevresel yönleri derinlemesine tartışıldı

Düzce Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTEM) tarafından düzenlenen “Nükleer Enerjinin Çevre ve Yenilenebilirlik Yönleri” başlıklı söyleşide, Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin öğrencilerimizle bir araya geldi.

Nükleer enerjinin çevresel yönleri derinlemesine tartışıldı
24.05.2022 - 11:08
Haber Merkezi

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen programda, nükleer güç santrallerinin ve nükleer enerji uygulamalarının pek çok açıdan yanlış yorumlanabildiğini ve bazı noktaların da özellikle açıklanması gerektiğini dile getiren DÜTEM Müdürü Doç. Dr. Ali Etem Gürel, konuşmasının ardından sözü Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin’e bıraktı.

 

Dünya ve Türkiye’nin enerji üretimi ve tüketimi verileri ile söze başlayan Şahin, nükleer enerjinin aslında hayatın her alanında güvenle kullanıldığından bahsetti. Nükleer güç santrallerinde kullanılan reaktör teknolojisinin ve güvenlik yöntemlerinin oldukça geliştiğine değinen davetli konuşmacı, insanların akıllarına kazınan en büyük nükleer felaketlerden olan Çernobil Nükleer Santrali kazasında bu önlemlerin ve teknolojilerin olmadığının altını çizdi.

 

Türkiye’nin enerji hedeflerine ve Paris Anlaşması taahhütlerine ulaşması için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlarının yanında nükleer güç santrallerine de yönelmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin, nükleer enerji yatırımlarından korkulmaması gerekliliğini ifade edip konuşmasını sonlandırdı.

 

 


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız