Türk mutfağının dünü bugünü yarını konuşuldu

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akçakoca Süha Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliği ile “Türk Mutfağının Dünü, Bugünü, Yarını” başlıklı panel ve workshop etkinlikleri gerçekleştirildi.

Türk mutfağının dünü bugünü yarını konuşuldu
24.05.2022 - 11:15
Haber Merkezi

Uygulamaların da yer aldığı panele; Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muammer Mesci, Düzce İl Kültür Müdürü Sabahattin Parlak, Süha Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Yalılı, davetli misafirler, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile 21-27 Mayıs tarihleri arasının ilan edilen "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri kapsamında, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü Gastronomi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üysi Zeynep Mesci gerçekleştirdi.

“Türk Mutfağının Dünü, Bugünü, Yarını” temasının işlendiği panelde; Öğr. Gör. Vedat Kayış ve Öğr. Gör. Atıf Akkıl, Akçakoca Mesleki Eğitim Merkezi’nde Yiyecek-İçecek Hizmetleri eğitmeni Aylin Abdirkaya ve Akçakoca Süha Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek-İçecek Hizmetleri eğitmeni Sezer Yıldırım bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Türk mutfağının zengin bir içeriğe sahip olduğunun vurgulandığı panelde; geçmişten günümüze uzanan tarihi yolculuğa,  Anadolu’ya has tariflere, tariflerin kökenine, yerel mutfaklara, Türk mutfağının sürdürülebilirliği ve gelecek potansiyellerine yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

Katılımcılardan gelen soruların da yanıtlandığı panelin öğleden sonraki oturumunda, uygulama bölümüne geçildi. Uygulama olarak Türk mutfağında önemli yeri olan mantı yemeği yapıldı.

Etkinlik, ikram ve panelistlere teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız