Hayırsever-devlet işbirliği

Düzce’nin en modern kütüphanesi olarak planlanan ve Eski Konak Gazinosunun bulunduğu alanda inşa edilecek kütüphanenin temeli törenle atıldı. Kütüphane bahçesinde Kafkas halklarının kültürlerini yansıtan bir rölyef de yer alacak.

25.05.2022 - 17:04
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün bir projesi daha hayata geçiyor. Uzunmustafa Mahallesi’nde bulunan ve eski Konak Gazinosu olarak anılan alanda hayırsever ve devlet desteği ile yapılacak olan kütüphane için temel atma töreni düzenlendi.

Tören alanına, Başkan Dr. Faruk Özlü ile kütüphanenin yapımını üstlenen hayırsever iş insanı Hasan Ulusoy birlikte geldi. Törene Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, Düzce Belediyesi Başkan yardımcıları, birim müdürleri ve Nobel İlaç fabrikası yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

 

HASAN ULUSOY: DÜZCELİLERE ARMAĞAN OLSUN

Törende bir konuşma yapan işadamı Hasan Ulusoy, Başkan Faruk Özlü’nün kütüphane yapılması teklifini hiç düşünmeden kabul ettiğini söylerken, burada yapılacak kütüphanenin bir ilim ve irfan yuvası olmasını diledi. Kendisini de artık bir Düzceli olarak gördüğünü dile getiren Ulusoy, 22 senedir Düzce’de yaptıkları yatırımlar ile Türkiye ekonomisine sürekli gelir sağladıklarını vurguladı. Ulusoy, kütüphanenin merhum annesi Sabiha Ulusoy’un ismini taşıyacak olmasının kendisi için çok büyük bir şeref olduğunu belirtirken, “Sabiha Ulusoy Kütüphanesi sevgili Düzcelilere armağan olsun, hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

FARUK ÖZLÜ: TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KÜTÜPHANESİ OLACAK

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise, uzun süredir üzerinde çalıştıkları bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Projenin hayata geçmesinde kendilerine destek olan Hasan Ulusoy’a teşekkür eden Özlü, “Burada güzel bir kütüphane olacak. Hasan Beyin annesinin ismini taşıyacak bu kütüphane, belki de Türkiye’nin en güzel kütüphanesi olacak. Belediye Meclisi’ne projeyi sunduğumuzda oy birliği ile kabul edilen bir proje oldu” dedi.

 

DEV RÖLYEF KAFKAS KÜLTÜRÜNÜ YANSITACAK

Burada bir başka çalışma daha yaptıklarını ifade eden Özlü, Samsun Üniversitesi’nden bir sanat profesörü ile birlikte yürüttükleri çalışma kapsamında, Kafkas toplumlarının kültürlerini yansıtan bir rölyef çalışmasının da burada yer alacağını müjdeledi. Özlü, 2,2 metre yüksekliğinde, 8 metre boyunda olacak bu rölyef çalışması ile ilgili çalışmayı önümüzdeki hafta Kafkas toplumlarının önde gelen büyükleri ile paylaşacaklarını söyledi. Kafkas topluluklarının Düzce’ye gelip ilk yerleştikleri yerlerden olan Uzunmustafa Mahallesi’nde bu çalışmayı hayata geçirmenin de mutluluğunu yaşadığını ifade eden Özlü, “Çok güzel ve kalıcı bir eser olacak. Aslında burası sadece bir kütüphane olmayacak. Önümüzdeki dönemlerde bir kültür merkezi olma özelliğini de taşıyacak. İnşallah Düzce’mizde güzel eserler ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

Tören Düzce İl Müftüsü Rüstem Can’ın duası ve kurban kesilmesi ile devam etti. Ardından da temel kazısı yapılmaya başlandı.

Uzunmustafa Mahallesi’nde yer alacak olan kütüphane toplam 348 m2 alana sahip olacak. Zemin +1 kattan oluşacak olan kütüphanede, okuma yazma salonu, 25 m2 çocuk etkinlik alanı, kafeterya ve sosyal donatılar yer alıyor.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız