Düzce’den Almanya’ya uzanan öykü

Düzce’nin Hacıyakup Köyü’nde doğup büyüyen ve çok genç yaşta önce Avusturya’ya, ardından da Almanya’ya işçi olarak göç eden Yakup Özdoğan’ın oğlu Aydın Özdoğan Almanya’da kurduğu 3 şirkette, yaklaşık 120 kişiye istihdam sağlıyor.

Düzce’den Almanya’ya uzanan öykü
4.06.2022 - 14:22
Güncelleme 4.06.2022 - 14:27
Özel Haber

Dünyanın en büyük vinç üreticisi olan Liebherr’in ana taşeronu olarak çalışan Özdoğan ailesinin 2006 yılında kurduğu boyahane firması ILS, ticari araç boyama, inşaat makinesi boyama ve endüstriyel boyama alanlarında faaliyet gösteriyor.

Türk girişimciliği ile Alman disiplinini entegre eden aile, Türk geleneklerine de sahip çıkıyor. Aile üyelerinde futbol kulübü başkanlığı yapan da var, cami dernek başkanlığı yapan da. Yüksek katma değerli bir sektörde her geçen gün büyümesini sürdüren Özdoğan ailesinin başarı öyküsünü kendilerinden dinledik.

81 yaşındaki Yakup Özdoğan, abisinin istek yapması ile eşi Ayşe Hanım ve 2 çocuğu ile birlikte önce 1969’da Avusturya’ya geldiğini ve burada 10 ay çalıştığını söyledi. Daha sonra Almanya’nın Biberach kentine göç ettiklerini ifade eden Özdoğan, orada 1 sene çalıştıktan sonra Ehingen şehrine geldiğini, 5 sene de orada çalıştıktan sonra Münderkingen şehrine yerleştiklerini ve halen üç oğlu bir kızı ile birlikte burada yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi. Genellikle boyahanelerde çalıştığını ve çocuklarının da bu işi meslek olarak seçtiklerini ifade eden Özdoğan, birlikte bir boyahane açarak ilk girişimlerini başlattıklarını belirtti. Şu anda dünyanın en büyük vinç üreticisi Liebherr Group’un vinçlerini boyadıklarını ifade eden Özdoğan, kendisinin de 81 yaşına kadar çocukları ile birlikte çalıştığını ifade etti.

Şirketin başında ise oğlu Aydın Özdoğan var. Şirketteki işleri hakkında bilgiler veren Aydın Özdoğan, “Çalıştığımız Liebherr firması kendi alanında dünya pazarının yüzde 60’ını elinde bulunduruyor. Haftada 40 vinç satışı yapıyorlar. 2 dingilden, 8-9 dingile kadar vinç üretimleri mevcut. 1 vinç ortalama 2 milyon Euro ve alanlar 1,5 sene teslimat için bekliyor. Biz haftada 8 vincin boyama işlemini yapıyoruz. Operatör kursu alan çalışanlarımız bu vinçleri kullanıyorlar. Katma değeri yüksek, iş potansiyeli olan bir sektör. Firma bize çalışma saati üzerinden ödeme yapıyor. Biz bu işe 16 sene önce başladık. Önceleri haftada 2 vinç boyuyorduk. 1 sene kadar sonra haftada 3-4 vinç boyamaya başladık. 2008’de kriz vurdu, rekabet oldu. Bizden çok eski olan rakip firmalar 8-10 vinç boyuyorlardı. Krizden sonra artık Almanlar bize iş vermez, batarız sandık. Ama Liebherr bizi ayakta tuttu. Kriz 1,5 yıl kadar sürdü. Sonra daha da büyüdük. Şu anda haftada 8-9 vinç boyuyoruz. Rakiplerimiz 40-50 senelik köklü firmalar, ancak bizim kadar iş yapamıyorlar. Bünyemizde Yunan, Bulgar, Polonyalı, Türk ve Hırvat işçiler çalışıyor. İşimizi daha da büyütmemiz gerekiyor. Liebherr Group büyümemizi istiyor. 20 milyon Euro’luk bir yatırım yapmak üzere projemizi hazırladık. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde 5-6 bin işçi çalıştırabileceğiz” şeklinde konuştu.


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız