Kentsel dönüşümde yeni dönem

Kentsel dönüşümde yeni bir safhaya geçildi. Evini kendi yenilemek isteyenler hem kira hem de banka kredilerinde faiz desteği alabilecek. Gecekondusunu dönüştürmek isteyenler de desteklerden yararlanabilecek.

Kentsel dönüşümde yeni dönem
4.06.2022 - 15:53
Haber Merkezi

Riskli konutlar hızla yenilenecek, kendi evini kendisi yenileyenler hem kira hem de banka kredilerine faiz desteği alabilecek. Kentsel dönüşümde önemli bir adım olan bu karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kentsel dönüşümde kendi evini dönüştürmek isteyenler tek bir destekten yararlanabiliyordu.

Yeni düzenleme ile dönüşüme girecek binalar için hem kira hem de faiz desteğinden yararlanılabilecek. Gecekondusunu yenileyenler de bu desteklerden faydalanacak.

 

RİSKLİ YAPIDA 18 AY, RİSKLİ ALANDA 48 AY KİRA ÖDEMESİ YAPILACAK

Evini veya iş yerini kendisi dönüştürmek isteyenler için riskli yapılarda 18 ay, riskli alanlarda ise 48 ay kira desteği verilecek. Kira yardımı illere göre 715 ile Bin 150 TL arasında olacak.

Kira desteğinin yanında banka kredilerinde de kolaylık sağlanacak. Enerji verimli konutlar için yüzde 0,88 faiz oranı uygulanacak. Diğer konutlarda bu oran yüzde 0,96'ya inecek.

Faiz destekli dönüşüm kredisi 400 bin TL'ye kadar verilecek. Evini güçlendirmek isteyenlere 160 bin TL'ye kadar kredi kullandırılacak.

 

KENDİ EVİNİ KENDİSİ YENİLEYENLER YÜZDE 1 KDV ÖDEYECEK

Evini yenilemek isteyenler tapu ve noter harçlarından muaf olacak. Damga vergisi alınmayacak. Yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeyecek.


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız