Melen’deki ıslah çalışmalarında yaşanan mağduriyetler giderilecek

Taşkın koruma programı kapsamında Melen deresi yatağında devam eden ıslah çalışmaları sırasında yanlışlıkla bazı tapulu arazilerdeki ağaçların kesilmesi sonucu oluşan mağduriyetler giderilecek. Mili Emlak Müdürü, Mehmet Habipoğlu, mağdur vatandaşlara kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi.

Melen’deki ıslah çalışmalarında yaşanan mağduriyetler giderilecek
11.06.2022 - 15:43
Özel Haber

MELEN deresi yatağında yapılan ıslah çalışmaları hızla devam ederken, tapulu alanlardaki kesilmesi zorunlu ağaçların durumu merak konusu olmaya devam ediyor.

Son yıllarda Düzce’de yaz yağışlarına bağlı olarak çok fazla taşkın ve sel olayı meydana geliyor. Özellikle dere yatakları içerisinde kontrolsüzce büyüyen ağaçlar herhangi bir taşkın durumunda suyun önüne set kurup akış yolunu tıkayarak taşkının yayılımını arttırarak, can ve mal kaybına sebep olabiliyor. Daha önceki yıllarda yaşanan felaketlerin tekrar yaşanmasını önlemek için Devlet Su İşleri Düzce Şube Müdürlüğü, uzun süredir Melen Çayı ıslah çalışmalarını yürütüyor. Çalışmalar kapsamında dere yatakları temizlenirken bir taraftan da can ve mal kaybına mahal vermemek için kesilmesi zorunlu olan ağaçların kesim çalışmaları devam ediyor. DSİ mühendislerince yapılan etüd çalışmaları sonucu hazırlanan haritalara uygun olarak yapılan kesimler dere yatağı ve çevresindeki alanlarda gerçekleştiriliyor.

Dere yatağı ve çevresinde yapılan çalışmalar daha önce de pek çok kez gündeme gelirken, bölgedeki tapulu arazilerdeki ağaçların da kesildiği yönünde iddialarda bulunulmuştu.

 

“VATANDAŞ İSTERSE AĞAÇLARINI İHALE YAPTIĞIMIZ FİRMAYA SATABİLİR”

Bölgenin devletin özel mülkiyet alanı olmasından dolayı konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Milli Emlak Müdürü Mehmet Habipoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Kesimlerin Milli Emlak Müdürlüğü’nün açtığı ihaleyi kazanan firma tarafından yapıldığını ve ihaleye konu olan ağaçların sadece kamu alanındaki ağaçlar olduğunu söyleyen Mehmet Habipoğlu, “İhaleyi Milli Emlak Müdürlüğü veriyor, haritalandırmayı DSİ yapıyor, kesimi yapan firma da bu harita üzerinden kesim çalışmalarına devam ediyor. Bir takım çevrelerce dile getirildiği gibi usulsüz bir kesim kesinlikle söz konusu değil. Hiçbir şahsın tapulu yerinde ağaç kesimi yapılmadı. DSİ dere içinde su geçen yerlerde suyun akışını engelleyecek, sel halinde yıkılıp set görevi görerek bölgede taşkına sebebiyet verip insan ölümlerine ve maddi zarara neden olabilecek ağaçların kesimini, tamamıyla teknik olarak DSİ tarafından çalışılmış bir harita üzerinde gerçekleştiriyor. Kurumumuz sadece kamuya ait olan bu dere yataklarındaki alanlarda tapulu yerler ve şahsa ait olan yerler dışında kalan devlete ait yerlerin ihalesini yaptı. Kesim yapılmak suretiyle süreç başladı. Nehir çok metrajlı bir güzergah olduğundan ve dere yatağının bazı kesimlerinde şahsa ait alanlar bulunduğundan derenin içinde 20-30 km kesip geliyorsunuz, sonra 20 metrelik şahsa ait bir alandaki ağaçlar kesilmeden bırakılıyor. 10 km daha kesiyorsun 100 metrelik alanı bırakıyorsun. Bu böyle parça parça devam ediyor. Eğer dere akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması için bu bölgelerdeki ağaçların kesimi elzemse ve DSİ de kesilmelerini talep ederse DSİ bu ağaçların maddi karşılığını vatandaşa ödeyebilir ya da vatandaş isterse ağaçlarını ihale yaptığımız firmaya satabilir, kesimine muvafakat edebilir. Onun dışında tapulu alanlarda hiçbir şekilde kesimin yapılması mümkün değil” dedi.

 

“İZİNSİZ KESİM OLDU İSE BEDELİ TESPİT EDİLEREK TUTARI ŞAHSA ÖDENECEKTİR”

Çalışmaların başlamasına müteakiben hiçbir şekilde tapulu alanlarda kesimin yapılamayacağını bölge vatandaşlarına ve muhtarlarına defalarca açıkladıklarını fakat sonuç alamayınca Vali Yardımcısının imzası ile hem DSİ, hem jandarma, hem muhtarlara, hem de kesimi yapan müteahhitlere tebligat çıkarttıklarını ve bilgilendirmeler yaptıklarını sözlerine ekleyen Habipoğlu, bir iki parselde meydana gelen yanlış kesim sonucu endişeye kapılan vatandaşların endişelerini gidermek için Vali Cevdet Atay’ın imzası ile bu konuda DSİ’ye yazı yazdıklarını kaydetti. Habipoğlu, “Geriye dönük kesimlerde eğer şahıs parsellerinde izinsiz kesim oldu ise ağaçların metreküpü, hacmi belirlenerek ve bedeli tespit edilerek tutarı şahsa ödenecektir” dediklerini ve zaten bunun dışında bir uygulama olmadığını söyledi.

Kesim esnasında bazı parsel sahiplerinden tapulu alanlarının kamulaştırılmasına dair talepler geldiğine de değinen Mehmet Hatipoğlu, kamulaştırmanın uzun soluklu bir iş olduğunu ve toprak kamulaştırmasını dere içlerinde DSİ’nin yaptığını, bu konunun Milli Emlak Müdürlüğü’nün dışında gelişen bir olay olduğunu da söyledi. Habipoğlu ayrıca DSİ’nin özel bütçeli bir kuruluş olduğunu, ödeneğini kendisinin temin ettiğini, kamulaştırmanın da yine bu kurum tarafından yapıldığını ve mülkiyeti de kendisine aldığını belirtti.

 

“ZARARA ZİYANA FIRSAT VERMEDEN SONUÇLANDIRACAĞIZ”

Habipoğlu son olarak “Bu söylediklerimin hepsi yazıya dökülmüş, tebliği yapılmıştır. Bir devlet memuru olarak benim görevim olmasa da, eğer mağdur olan bir vatandaş var ise, nereye nasıl müracaat edeceğini bilmiyorsa kapılarımız açık. Gelsin, dilekçesini nasıl verebiliyorsa versin. Ben onun doğru yere gitmesi ve işlemin doğru şekilde sonuçlanması için gereğini yapacağım. Köyünde yaşayan vatandaş kamu kurumunun nasıl çalışacağını bilmeyebilir. Buyursun gelsin, onun takipçisi biz olacağız. Kaybı ne ise tazmin edilecek. Onun dışında herhangi bir zarara ziyana fırsat vermeden sonuçlandıracağız. Bunlar ilk gün de böyleydi, şimdi de böyle. Kesinlikle hiçbir vatandaşımız mağdur edilmedi ve edilmeyecek. Sadece bir iki parselde yanlış kesim olmuş ve bunun sebebini DSİ görevlileri kontrol ediyor, çünkü haritayı çıkartan DSİ. Bu durumda geriye dönük eksikler tamamlanıp tazmin edileceğine dair yazımız var. Bunun dışında bir durum söz konusu değil” dedi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız