Cedidiye'ye Selimiye modeli

Cami-meydan ve çarşı konseptli yeni projenin tanıtımını gerçekleştiren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 2 etaptan oluşacak projenin ilk etabının 1 Temmuz’da başlayacağını ve yılsonunda tamamlanacağını açıkladı.

16.06.2022 - 14:59
Güncelleme 16.06.2022 - 15:39
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün “Şehrin Kalbinde Büyük Dönüşüm” sloganı ile başlattığı Kent Estetiği Projesinin ardından; Millet Bahçesi ile Cedidiye Meydanını birbirine kavuşturacak olan “Cedidiye Kent Meydanı Projesi” de hayata geçiyor.

Bir süre önce meydandaki yapıların hak sahipleriyle görüşülmesinin ardından kısa sürede “derme-çatma” binalar yıkılmıştı. 2 etaptan oluşan, Cedidiye Camiinin tarih ve mimarisine uygun, modern mimariye sahip, hak sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayan ve kentin vizyonuna değer katacak olan Cedidiye Kent Meydanı Projesi'nin tanıtımı için Belediye Meclis salonunda tanıtım toplantısı düzenlendi.

Cedidiye Kent Meydanı Projesi tanıtım toplantısına Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü başta olmak üzere başkan yardımcıları, birim müdürleri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Vakıflar Bölge Müdürü, hak sahipleri ve şehrin ileri gelen isimleri katıldı.

 

“BÖYLE BİR ESER ARTIK BOZULAMAZ”

Cami-Meydan ve Çarşı konseptinin tarihi kentlerle yarışır bir güzellikte olacağını kaydeden Başkan Özlü, kısa sürede tamamlanması planlanan projenin örnek olacağını kaydetti.  Cami, meydan ve ticarethanelerin beraber olduğu bir eser olacağının altını çizen Başkan Özlü, “Bu yapılar yıkıldığında buranın meydan olarak kalması için çok fazla talep geldi. Ancak öyle bir şey yapalım ki biz buradan gittikten sonra bozulmasın. Böyle bir eser artık bozulamaz” ifadelerinde bulundu.

Belediye hizmet binasının bulunduğu alanı kapsayan ikinci etabın ise halka sorulacağını, daha güzel bir proje olursa onu da değerlendirebileceklerini belirten Başkan Özlü; “Projemizin birinci etabına kısa süre sonra başlıyoruz. İkinci etabı ise vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. Eğer daha iyi bir proje önümüze gelirse onu da değerlendirebiliriz. Biz bu şehri hep birlikte en ileri seviyeye taşımak için çalışmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

“DÜZCE İÇİN EN GÜZELİNİ YAPACAĞIZ”

Meclis salonunda gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısında slaytlar eşliğinde konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “İlk göreve başladığımda bu meydana bir kargaşa olduğunu düşündüm. Gecekonduvari yapılar, hemen yanında klasik yapıda cami ve hemen yanında modern mimari tarzında belediye binası var. Her eser devrinin ruh halini yansıtır. Ancak bu yapılar son 50 yıl içinde yapılmış ve devir ruhu burada bulunmuyor. Arabesk bir kargaşa vardı. Öncelikle özel mülkiyet sahiplerinin haklarına halel gelmemesi için verdiğimiz bütün sözleri yerine getireceğiz. İkinci olarak da Düzce için bu meydan için en güzelini yapacağız” diye konuştu.

Yıkımı gerçekleştirilen binaların yerine yapılacak olan estetik mimari yapılar ile cami, meydan ve ticarethaneler hem devir hem de görsel güzellik açısından bütünlük sağlayacak.

 

UZMAN İSİMLERLE ÇALIŞTIK

“Tarihi eser yapma konusunda uzman mimarlarla çalıştık. Düzcelilerin beğenisine sunulacak. Her zaman daha iyisini yapmaktan yanayım. Bu projede farklı görüşler var ise onları da değerlendiririm” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Faruk Özlü, “Mevcut caminin minareleri tenekeden ve meydana yakışmıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün uygun gördüğü bir firma yeni minareleri çalıştılar. Kubbe çapı ile minare çapı oranını Mimar Sinan’dan örnek alınarak yapılacak. Ayrıca dış cephedeki kararmalar da düzeltilecek. Bunları da Vakıflar Genel Müdürlüğü yapacak” dedi.

Cedidiye Kent Meydanı projesinin ilk etabında 24 adet ticari birim, 1 adet kütüphane, 1 adet vakıf birimi, 1 adet danışma, 1 adet imam odası, 1 adet diyanet odası ve 1 adet ofis bulunacak. Projenin ikinci etabında ise 60 adet ticari birim yapılacak.

 

BELEDİYE BİNASI NE OLACAK?

Başkan Faruk Özlü sunumunun sonunda ise merak edilen soruya yanıt verdi. Belediye binasının yıkılıp yıkılmayacağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Özlü, şöyle konuştu: “Belediye binasının olduğu alanın mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait. Biz sadece kullanım hakkını almışız. Projemizin 2. Etabında yer alan 60 dükkanın özel şahıslara satışından elde edilecek gelirin yüzde 40’ı Düzce Belediyesi’ne geliyor. Orada kanundan doğan bir hakkımız oluyor. Kayıplarımızı telafi ediyor olacağız. Düzce Belediyesi’nin bir kaybı olmayacağını da söylemek isterim. Belediye binasının olduğu alanı kapsayan projenin 2. Etabı vatandaşın tasvip etmesi halinde yapılacak. Biz Düzce’ye bir anıt eser kazandırmak istiyoruz. Bu anıt eser Millet bahçesi 2. Etabını uygulayacağımız Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binasının olduğu yere olacak. Taş ve ahşap ağırlıklı bir eser olacak ve 81 ilden getireceğimiz taşlarla öreceğiz. Burası valilik hizmet binası olarak hizmet verecek. Biz de belediye olarak valilik binasına taşınacağız.”

 

SORULARI YANITLADI

Başkan Faruk Özlü sunumunun ardından kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi. CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, şehirde otopark ihtiyacına dikkat çekerek meydanın altına otopark yapılıp yapılmayacağını sordu. Özlü, yer altı otoparklarının yerüstü otoparklarına oranla yüzde 40 daha fazla maliyeti olduğu ve trafiği de meydan çevresine toplayacağı için yer altı otoparkı yapmayı düşünmediklerini söyledi. İstanbul İspark’la görüşmeler yaptıklarını ve meydana yakın bir noktaya katlı otopark yapmayı planladıklarını ifade eden Özlü, “Bundan sonraki ilk önceliğimiz şehir merkezindeki otopark sorununu çözmek” şeklinde konuştu. Özlü, projenin 2. Etabının hayata geçmesi ve belediye binasının yıkılması halinde ise yer altında bulunan otoparkın kalacağını ve vatandaşlara ücretsiz şekilde hizmet vereceğini ifade etti.

Meydandaki mülkiyet sahiplerinin haklarını koruyacaklarını bir kez daha vurgulayan Özlü, “1. Etapta yer alan 24 adet dükkanda herkesin yerleri belli. Ben sözümün arkasındayım. Hak sahipleri ile yaptığımız sözleşme şartları neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Projeyi Beltaş yapacak. 1 Temmuz’da başlayacağız ve yılsonunda bitecek” ifadelerini kullandı.

 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız