Sağlık emekçileri önerilerini sıraladı

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Düzce İl Temsilcisi Yılmaz, 6 aydır beklenen ve yeniden düzenlenen yasa tasarısına yönelik bir basın açıklamasında bulundu.

Sağlık emekçileri önerilerini sıraladı
16.06.2022 - 17:28
İHA

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz, 2021 Aralık ayında hekim, diş hekimi ile emekli hekim ve diş hekimlerinin özlük haklarına yönelik düzenlemenin kapsamının dar olduğuna yönelik eleştiriler üzerine “daha kapsamlı bir yasa tasarısı çıkaracağız” gerekçesi ile geri çekilen düzenlemenin 7 Haziran’da TBMM Sağlık Komisyonu’na yeniden getirildiğini ifade etti.

6 ay boyunca bekledikleri yasa tasarısının bir önceki yasa tasarısından bile daha geri durumda olduğunu ifade eden Yılmaz, “Sendikamız yasa tasarısını hızlıca incelemiş, görüşlerini TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler ile yasanın kapsamının genişletilmesi için çalışmalara başlamıştır. Yine sendikamız ve Konfederasyonumuz KESK MYK üyeleri ile birlikte hem sağlık komisyonunda hem de plan ve bütçe komisyonunda yapılan görüşmelere katılmış olup sınırlı konuşma zamanına rağmen ayrıntılı olarak görüşlerimiz aktarılmış ve meclis tutanaklarına geçirilmiştir. Ancak bizlerin, işkolumuzdaki diğer emek ve meslek örgütlerinin ve muhalefet vekillerinin itirazlarına rağmen yasa taslağı iki komisyonda da olduğu gibi kabul edilmiştir. TBMM genel kurulunda görüşülecek yasa taslağının taleplerimiz doğrultusunda yasalaşmasını istiyoruz” dedi.

İktidar bloğunun yetkili ve yandaş sendikalar ile TİS süreçlerinde yaptıkları anlaşmaların; sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini sefalete ve açlık sınırında ücretlere mahkum ettiğini vurgulayan Yılmaz, “Bu yasa tasarısı hem iktidar bloğu tarafından, hem de bu sendikalar tarafından bizlere kazanım olarak sunulmaktadır. Fakat kazanım olarak lanse edenler aslında sağlık sisteminin içinde olduğu krizinde sorumlularıdır.

Yasa tasarısı daha önce getirilen yasa tasarısından geri durumdadır diyoruz. Çünkü Aralıkta geri çekilen yasada Hekimlerde Emekliliğe yansıyacak tutarlar şu anda görüşülen tutarların iki katı iken görüşülmekte olan yasa ile düşürülmüş ve hekim dışı personel yine kapsam dışı bırakılmıştır. TBMM sağlık komisyonuna getirilen yasa tasarısını incelediğimizde daha önce eleştirdiğimiz gibi işkolumuzdaki çalışanların birçoğunu kapsamadığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“DÜZENLEME TÜMÜNÜ KAPSAMALI”

Cemal Yılmaz, yasa tasarısının kapsamının genişletilmesi için önerilerini ise şu şekilde sıraladı:

“-Yasa tasarısında sabit ek ödemeleri emekliliğe yansıyacak ve temel ücretimizi yoksulluk sınırı üzerine çıkaracak tek kalemde maaş uygulamasına uygun bir şekilde düzenleyin. Yoksulluk sınırı üzerinde temel maaş belirlenmesinden sonra eğitim durumu, yapılan işin riski, çalışma yılı vb kriterler ile maaş düzenlenmesi yapılmalıdır.

-Angarya çalışma, fazla mesai baskısında bizleri bırakacak performans ödeme sistemini yükseltmesini değil kaldırılmasını istiyoruz. Performans demek daha fazla işlem yaparak kamuya daha fazla yük demek. Performans demek angarya köle gibi çalışmak demek. Performans demek daha fazla hata yapıp malpraktis ile karşı karşıya kalmak demek.

-Sağlık iş kolundaki tüm emekçiler nasıl ekip olarak çalışıyorsa düzenleme de ekip anlayışına uygun tümünü kapsamalıdır.

-Sağlığın da bir bileşeni olan ve aynı işkolu olan sosyal hizmet emekçilerinin tümünü de kapsayacak bir şekilde yasa taslağında düzenleme yapılmalıdır.

-ASM’lerde ceza yönetmeliğine son verilmelidir. ASM’lerde çalışan personelin tamamı bu yasadan yararlandırılmalıdır. Hekimleri işveren konumuna düşüren cari harcamalar (kira, elektrik, su, doğalgaz vb) ile uğraşmak zorunda bırakan uygulama sonlandırılmalıdır. Koruyucu sağlık hizmetlerin öncelendiği birinci basamak sağlık sistemi gerçekleşinceye kadar ASM’lerin tüm masrafları kamu bütçesinden hekimleri işin içine dahil etmeden karşılanmalıdır. Hekim dışı diğer sağlık emekçileri de kadrolu güvenceli istihdam modeli ile çalıştırılmalıdır. ASM’lerde çalışanların temel ücretleri yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır.”

 

“MOTİVASYONUMUZU VE MORALİMİZİ DAHA FAZLA BOZMAKTA”

Tüm toplumu yakan en önemli sorunlardan birinin de sağlık alanında yaşanan kriz olduğuna dikkat çeken Cemal Yılmaz, “Pandemide bilimden uzak yaklaşımlar, sağlık hizmetlerinin ertelenmesi ve sağlıksızlık üreten bu sağlık sistemi toplumun sağlığa erişiminde çok ciddi sorunlar yarattı. Evlerde oluşan sanal kuyruklar, aylarca sonrasına alınabilen randevular, gittikçe artan kalemlerle cepten ödemeler, kamusal sağlık hizmetlerini tüketen düzenlemeler ile özel hastanelere teşvik, sağlıkta eşitsizlik tüm topluma ‘artık yeter’ dedirtmiştir.

Toplumun bu sağlık krizinde yaşadığı sorunlar, bizleri; şifa vermek için, sağlıklı bir toplum için bu meslekleri seçenleri, sürekli bir sağlıksızlık dayatan, bununla beslenen sistemin içinde yetememe hissi ve tükenmişlik ile karşı karşıya bırakmıştır. Koruyan değil hastalık üreten bu sistem daha fazla hasta, daha fazla hastalık ile kar etmeyi hedeflerken, bizlere de mesleki tatminsizlik, daha yoğun geçen çalışma saatleri, daha uzun mesailer, daha büyük duygusal yük olarak yansımaktadır.

Yıllarca yürüttüğümüz mücadele özellikle de son bir yıldır yapılan iş bırakmalar, iş yeri önü ve alan eylemleri, beyaz buluşmalar, beyaz mitingler sonrası iktidar bu yasal düzenlemeyi yapmak zorunda kalmıştır. Bizlerin görüşlerini dinlemeden, değer vermeden düzenleme hazırlıyorsunuz. Ancak yasal düzenleme yetersizdir. Üstelik her seferinde iş barışını bozan ve kimseyi memnun etmeyen düzenlemeler getirerek motivasyonumuzu ve moralimizi daha fazla bozmaktasınız.

Vazgeçin diyoruz. Taleplerimize kulaklarınızı ve gözlerinizi kapatmayın diyoruz. Sağlık ve sosyal hizmeti üretenler olarak örgütlü yapılarımızla görüşün ve birlikte düzenlemeyi hazırlayalım diyoruz. Başka bir sağlık ve sosyal hizmet mümkün diyoruz. İşkolumuzdaki tüm emek ve meslek örgütlerine gelin birlikte değiştirelim ve haklarımızı birlikte kazanalım diyoruz.”


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız