"Gönül kırgınlığım yok"

Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, rektörlükten istifasına ilişkin bir gönül kırgınlığı olmadığını söylerken, “Ben Düzce’de hiçbir işi yarım, eksik bırakmak istemiyorum. Düzce için her şeye değer, her mücadeleye vermeye değer” şeklinde konuştu.

20.06.2022 - 17:33
Güncelleme 20.06.2022 - 17:41
Haber Merkezi
1

2 HAZİRAN’da Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nden istifa eden Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce basını ile bir araya geldi. Son birkaç hafta içinde yaşadığı duygu yoğunluğundan söz eden Çakar, “İnsan çalışma sürecinde, yaşam telaşesinde, üniversite ile ilgili hedeflerin peşinde koşarken, etrafında ne olup bittiğine çok fazla bakamıyor. Ne gönüller yapmış, ne gönüller kırmış.. Böyle zamanlar aslında biraz da hesap zamanı oluyor bu telaşeler bittikten sonra. Ben büyük resme baktığım zaman görüyorum ki yaptığım gönül, kırdığım gönülden daha fazla. Terazinin bu yönde ağır basıyor olması Nigar olarak benim için büyük bir mutluluk” dedi.

“Sizlerle ekip arkadaşı gibi çalıştık” diyen Çakar, “Kampüsümüz sizlerin uğrak noktası oldu. Hiçbir zaman sizin haber alma özgürlüğünüzü kısıtlamamaya çalıştık. Ben gönülden teşekkür ediyorum hepinize. Sizlerden gelen eleştirilerde bile hiçbir zaman bir hakaret, eleştiri çizgisini aşan kişilik haklarına saldırı, maksadını aşan bir yol, yöntem ve usul gerçekten görmedim. Eleştirilerinizi bile en güzel şekli ile en güzeli olsun diye bizlere yansıttınız. Bu sebeple gönülden teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

“O EMEKLERİN HEBA OLMAMASINI ARZU EDERİM”

Devlet üniversitelerinin başarılarını hem şehre, hem ulusal ve uluslararası camiaya duyurmasının kolay olmadığını, ancak basın kuruluşları ile kurdukları güzel ilişkiler ile bunun mümkün olduğunu ifade eden Çakar, “Çok güzel bir üniversitemiz var. Umarım başarısı katlanarak artar, geleceği çok parlak olur. Çok emek verdik çünkü. Ben de tüm kalbimle o emeklerin heba olmamasını arzu ederim. Umarım her şey bundan sonra üniversitemiz için çok daha verimli ve üretken bir biçimde sonuçlanır. Sizler de üniversitemizin bu artan grafiğini, her gün daha güzel haberlerle kamuoyu ile paylaşmaya aynı şekilde devam edersiniz” şeklinde konuştu.

 

“HİÇBİR İŞİ YARIM, EKSİK BIRAKMAK İSTEMİYORUM”

Düzce’de olmaya ve hizmet etmeye devam edeceğini vurgulayan Prof. Çakar, şöyle konuştu: “Daha işimiz bitmedi. Ben Düzce’deyim. Kim olduğumuz belli, nerden geldiğim belli, nüfusa kayıtlı olduğum yer belli, kimlerin evladı olduğum belli. Düzce’nin evladı olarak yine Düzce’de kalmaya, Düzce’de üretmeye devam edeceğim. Veda törenimde de söylemiştim. Hayatımda beni en rahatsız eden işler, yarım kalan işler. O yüzden ben Düzce’de hiçbir işi yarım, eksik bırakmak istemiyorum. Düzce için her şeye değer, her mücadeleye vermeye değer. Düzce bazıları için 5 harfli bir kelime, ama bizim için Düzce derken, ağzımızdan bir Düzce daha çıkar, 1000 Düzce daha çıkar. Bizim için Düzce gözümüzün bebeği ve olması gereken kat ve kat değer görmesi gereken bir şehir. Ben de Düzce’mizin hak ettiği değeri, hak ettiği biçimde görebilmesi için bundan sonra bu hikayeyi hangi noktada bırakmışsam belki farklı, belki benzer kulvarlarda Düzcemize hizmet etmek için elimden gelen gayreti ve çabayı göstermek için var olacağım. Dün üniversitede vardım, bugün de Düzce’de varım ve olmaya devam edeceğim. Bu süreçte de eminim ki sizlerin desteği benimle birlikte olacak. Bütün duygular karşılıklıdır. Ben de sizlerle bana göstermiş olduğunuz kadirşinaslığı gönülden paylaşıyorum. Yani duygularımız karşılıklı. Sizlere de bütün çalışmalarınızda kolaylık diliyorum.”

 

“NEYE GÖNÜL KIRGINLIĞIM OLSUN?”

Çakar, gönül kırgınlığınız var mı sorumuza ise şu yanıtı verdi: “Bunlar gönül kırgınlığı olacak işler değil. Süresi olan görevler. Zaten bitecek olan bir şeyden dolayı niye bir gönül kırgınlığım olsun. Keza ben Düzce’deydim, yine Düzce’deyim. Bir mesleğim vardı, halen bir mesleğim var. Neye gönül kırgınlığım olsun?”

 

“HEPSİNE GÖNÜLDEN GÜVENİYORUM”

Düzce Üniversitesi’ndeki profesörlere “aday olun” söylemine de açıklık getiren Çakar, “Nihayetinde 12 yıl bir emeğim var üniversitemizde. 5 yıl rektör yardımcılığı, 7 yıl da rektörlük olmak üzere. Hocalarımızla aramızda da çok büyük bir muhabbet var. Öyle ki 2019’daki rektör adaylığı sürecinde üniversitemizden 1 tane aday çıkmıştı benim dışımda. Bu süreçte de öğretim üyelerimiz bana ‘hocam aday olsak ne düşünürsünüz’ diye sordular, nezaketen soran o kadar çok arkadaşımız oldu ki. Rızamı almak için ‘Emek vermiş biri olarak nasıl düşünürsünüz’ diyen oldu. Ben de bunun üzerine üniversitemiz senatosundaki bütün hocalarımıza şunu söyledim: Sizler, bölümünüzdeki bütün arkadaşlarımız, adaylık koşullarını sağlayan Düzce Üniversitesi’nin tüm mensupları bu üniversitenin rektörü olmayı hak ediyor. Bana hiç kimsenin bir şey sormasına gerek yok, bu üniversitedeki bütün öğretim üyeleri aday olabilir. Olursa da her türlü bu görevi layığınca yapabilir dedim. Bu sebeple ne bir adayım var, ne de birilerine aday olun demişliğim var. Bu üniversitenin çok değerli öğretim üyeleri var. Her biri üniversitemizi layığınca yönetebilecek kapasitede. Her biri ile yıllarımı geçirdim, hepsine gönülden güveniyorum. Allah yollarını açık etsin, inşallah hayırlısı olsun.”

Çakar, siyasete girmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna ise, “Bunu zaman gösterecek. Ben Düzce’nin faydasına olacak her koşulda, her yerde, her işte olurum. Ben Düzce’nin evladıyım. Düzce’nin bana ihtiyaç duyduğu her yerde olmak benim görevim” şeklinde yanıt verdi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ERSİN BEY
    ERSİN BEY
    22.06.2022 11:02

    hay maşallah.. üniversite için hayalleri varmış.. daha ne olsun.. hayal çok..içi boş 7 yıldır ne yaptınız efendim? yaranmak dışında. yıllardır ekinci gibilerle ile ihalelerde yaptıklarınız ne olacak..reşat byeler iyiler mi?

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız