5 zincir markete ve 1 tedarikçi firmaya verdiği ceza

3 büyük zincir marketin, Rekabet Kurumu'nun rekabeti ihlal kararının iptali ve durdurulması için açtıkları davada, yürütmenin durdurulması istemi reddedildi.

5 zincir markete ve 1 tedarikçi firmaya verdiği ceza
22.06.2022 - 15:13
Güncelleme 22.06.2022 - 18:24
Haber Merkezi

Rekabet Kurulu'nun 5 zincir markete ve 1 tedarikçi firmaya verdiği cezanın iptaline yönelik Ankara İdare Mahkemesi nezdinde açılan davada karar çıktı.

Rekabet Kurumu'nun aldığı kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile açılan davada Mahkeme, yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

Gerekçeli kararda, "Kanun hükmünde öngörülen şartların gerçekleşmediği anlaşıldı" denildi.

Rekabet Kurumu, kararında, zincir marketler arasında satış fiyatlarının belirlenmesinde koordinasyon sağlandığı, tedarikçi firmanın da burada rol oynadığına dikkat çekmişti.

Kurul, 5 zincir markete ve 1 tedarikçi firmaya rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası vermişti.

Maliyet artışlarını gerekçe gösteren ve suçlamaları kabul etmeyen firmalar cezaları yargıya taşımıştı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız