İlk yeşil OSB’si Çilimli’ye kurulacak

Çilimli OSB altyapısının Yeşil OSB’ye uyumlu hale getirilmesi fizibilite desteği projesi imza töreni Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

24.06.2022 - 12:03
Güncelleme 24.06.2022 - 15:32
Haber Merkezi

İMZA törenine; Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Yönetim ve Meclis Üyeleri, Kurum İl Müdürleri, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Azbar katılım sağladı.

TUNCAY ŞAHİN: DÜZCE’DE CİDDİ BİR FARKINDALIK DÜZEYİNE SAHİBİZ

Törenin açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin; 2019’da Avrupa Birliği tarafından yayınlanan Yeşil Mutabakatın, ekonomik büyümeyi küresel ısınmayı ve doğal dengenin bozulmasını en aza indirgeyecek bir senaryo ile ele alan bir yaklaşım olduğunu söyledi. Artık bu mutabakata uyum sağlayamayan firmaların AB’ye ihracat yapamayacaklarını ve çevreyi önemsemeyen hiçbir oluşumun artık var olamayacağını ifade eden Şahin, “Ülke ihracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız Avrupa Birliği’nin açıkladığı bu yeşil mutabakatın getirdiği yükümlülüklere uyum sağlamak ve bu konuyu çok ciddiye almak zorundayız. Aslında bugün yeşil mutabakata kimse hazır değil. Ancak biz Düzce’de ciddi bir farkındalık düzeyine sahibiz. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planının gerekliliklerini bir an önce yerine getirmeliyiz. Yeşil mutabakat ile ilgili pozisyon aldık ve ilk olarak Çilimli OSB, Türkiye’de yeşil bir OSB olarak kurulacak ilk OSB olması gerektiğini düşündük. Bu konuda Sayın Bakanımız ve Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’nün ciddi desteğini aldık. Bu destek olmasaydı bugün burada olamazdık” dedi.

“TÜRKİYE TEDARİKTE ALTERNATİF ÜLKE OLARAK 1 NUMARADA YER ALIYOR”

Çilimli OSB’nin ağaç ve orman ürünleri ağırlıklı yapılandırılmasında 3. Meslek Komitesinin de çok güzel çalışmalar yaptığını ifade eden Şahin, “Buradan onlara da ayrıca teşekkür etmek isterim” ifadelerini kullandı. Şahin, Çilimli OSB‘nin Yeşil OSB olarak yapılandırması için ilk adımı hazırladıkları fizibilite desteği projesi ile attıklarını vurguladı. Verilen destek için MARKA’ya ve MARKA Genel Sekreteri’ne teşekkür eden Şahin, “Almanya pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tedarik zincirinde büyük sorunlar yaşadı, bu yüzden alternatif pazarlar arıyor. Türkiye tedarikte alternatif ülke olarak 1 numarada yer alıyor. Bu fırsatı kaçırmamak ve kalıcı hale getirmek ancak yeşil dönüşümle mümkün. Bu yüzden yeşil dönüşüm düşündüğünüzün ötesinde bir öneme sahip. Bugünümüzün konusu olan fizibilite projesi bu işin sadece ilk adımı. Yeşil dönüşüm için tüm kurumların iş birliği yapması ve sinerji oluşturması gerekiyor. İnşallah bu toplantımız Düzce ölçeğinde bir sinerjinin açığa çıkmasına vesile olacak” İfadelerini kullandı.

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Azbar ise; sıfırdan yapılacak olan Yeşil OSB proje programına ve süreçlerine dair sunum gerçekleştirdi.

FARUK ÖZLÜ: ÇOCUKLARIMIZA TEMİZ BİR DÜZCE BIRAKACAĞIZ

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise; “Hayırlı bir iş için bugün bir aradayız. Çevre konusunda oldukça hassasım. Çevreye saygılı olacağız. Çocuklarımıza temiz bir Düzce bırakacağız. Belediye olarak bu yönde birçok adımlar attık ve atmaya da devam ediyoruz. Asar deresinin projesini hayata geçiriyoruz. 20 aylık bir projelendirme süreci yaşadık. Projenin başarısız olmaması için 100 yıllık debisinin simülasyonunu yaptık. Gelecek ay kazmayı vuruyoruz. Türkiye Belediyeler Birliğinden ödül alan bir proje bu. Ödül parası olan 100 bin TL de belediyemizin hesabına yatırıldı. Çalışmalara başladığımız anda da 500 bin TL daha yatırılacak. İşlerimiz yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu.

“MODERN SANAYİ SİTESİNİ BELEDİYE YAPACAK”

Başkan Özlü, ayrıca, içme suyu alt yapı projesinin yeniden ihaleye çıkartılacağını paylaştı. Temmuz ayında inşa çalışmalarına başlanacak olan Cedidiye Meydan Projesine de değinen Özlü, Aziziye Mahallesinde yapımına başlanan Modern Pazaryeri projesinde Türkiye’de bir ilk olarak kurulacak olan güneş panelleri sayesinde enerji üretileceğini söyledi. Eski sanayi çarşısının taşınması ve TOKİ’den devralındığı müjdesini de paylaşan Özlü, modern sanayi sitesinin Düzce Belediyesi tarafından yapımına başlanacağını kaydetti.

Programın devamında, Çilimli OSB Altyapısının Yeşil OSB’ye uyumlu hale getirilmesi fizibilite desteği projesinde imzaları atıldı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız